#SWKE2017: Keď komerčná banka pomáha ľuďom rozbehnúť vlastné podnikanie

Startup Weekend Košice 2017 (SWKE17) je už za dverami a napadlo nám, urobiť rozhovor s niekým, kto prispel do startupovej komunity. Tento krát sme vybrali Tigrana Aleksanyana zo Slovenskej sporiteľne. Tigran bude mentorom na SWKE17 a my vám ešte pred tým prinášame jeho príbeh spojený so začínajúcimi podnikateľmi, aby ste poznali témy, ktorým sa venuje a pri ktorých vám rád poradí a pomôže nájsť vhodné riešenie.

Čomu sa venuješ vo svojom profesionálnom živote a ako si sa k tomu dostal?

Od roku 2014 v Slovenskej sporiteľni koordinujem Program pre začínajúcich podnikateľov, niektorí nás poznajú ako portál www.zacinamepodnikat.sk. Pracujeme s ľuďmi, ktorí ešte len uvažujú o vlastnej firme, ako aj so začínajúcimi podnikateľmi, ktorí sú na trhu necelý rok. Predtým som však bol aktívny na rôznych národných a medzinárodných projektoch, koordinoval som súťaže, ktoré boli určené pre malých a stredných podnikateľov,  neziskové organizácie a dobrovoľníkov, napr. Enterprise Europe Network, Európsky týždeň malého a stredného podnikania či Týždeň globálneho vzdelávania.

 Mal som šťastie a veľa som sa naučil pri konzultovaní začínajúcich podnikateľov aj existujúcich firiem v témach, ako napr. ako urobiť ziskový podnikateľský plán, ako hľadať obchodných či technologických partnerov, ako založiť vlastnú firmu či ako vyslať zamestnanca do zahraničia vzhľadom na rôzne špecifiká, ktoré sú v krajinách Európskej únie a strednej Ázie.

 

Ako si sa dostal k startup komunite? V poslednej dobe ťa často vídať na podujatiach pre začínajúcich podnikateľov.

Cez náš program pre začínajúcich podnikateľov od konca 2014 prešli tisícky prípadov začínajúcich podnikateľov a učili sme sa ako s nimi pracovať a ako im pomáhať. Využívame každý vhodný priestor, kde môžeme zužitkovať naše skúsenosti a inšpirovať ľudí k tomu, aby založili vlastný biznis.. Preto sa zapájame do súťaží a iniciatív, ako sú regionálne Startup Weekendy, Forbes 30 pod 30, Európska cena za podporu podnikania a iné.

 

Aké typy začínajúcich podnikateľov podporujete a ako?

Vďaka vzdelávaniu a financovaniu sme pomohli rozbehnúť stovky podnikateľských aktivít v rôznych oblastiach, napr. spustili e-shop s mobilmi v Trenčíne, založili zubnú ambulanciu v Bratislave, vybudovali továreň na výrobu konštrukcií z fiber glassu v Trnave a otvorili miesto zábavy a relaxu v Starom Smokovci. Podporili sme aj autobusárov, kamionistov, včelárov či freelancerov.

Snažíme sa cielenejšie podporiť nielen celý segment začínajúcich podnikateľov, ale aj jeho rôzne podskupiny – remeselníkov, ženy podnikateľky, farmárov, ľudí, ktorí sa venujú mikropráci a v neposlednom rade aj startupistov ako takých.

Zreálňujeme ich biznis plány a pomáhame s plánovaním cash flow, aby mysleli na všetky svoje výdavky a aby mali dostatok rezerv, vedieme ich k testovaniu nápadov v malom a učíme ich preverovať svojich klientov a dodávateľov. Životaschopné podnikateľské plány finančne podporujeme formou investičných alebo prevádzkových úverov ako aj zľavami na produktoch, ktoré zohľadňujú potreby začínajúcich podnikateľov.

 

Ako pripravení sú začínajúci podnikatelia, ktorí sa chcú zapojiť do vášho programu?

Väčšina ľudí sa na nás obracia bez vypracovaného podnikateľského zámeru, nehovoriac o cash flow. Mnohí z nich sa však potrebujú len porozprávať a poradiť s ich nápadom a zreálniť to. Napríklad, prednedávnom sme mali mladého začínajúceho fotografa, ktorý nás oslovil s požiadavkou financovať kúpu nového kvalitného fotoaparátu a sadu štúdiových bleskov. Pýtal si úver v sume 4 000 eur. Bál sa komunikovať svoje služby na verejnosti, lebo aj keď mal doma zriadený ateliér, čakal na novú kvalitnú techniku a zároveň sa bál úradov, keďže ešte nemal zriadenú živnosť. Jeho zámer dokážeme financovať, no najskôr sme ho požiadali aby si techniku požičal, otestoval  na prvých 10 klientoch a keď uvidíme, že to robiť vie, a že ľudia radi za jeho služby zaplatia, založí si živnosť. Samozrejme, na prvých klientoch môže prerobiť, keďže si bude musieť prenajať plne vybavený ateliér, ale radšej prerobiť na pár zákazkách, ako investovať 4000 eur do niečoho, čo ani nevieme, či bude vynášať.  

 

Posledné roky je vďaka veľkému rozruchu okolo startupov a technologického podnikania veľký záujem o kapitál a investície. Ako sa v tomto prostredí dokáže presadiť komerčná banka?

Banky vždy boli a budú najlepšími partnermi zabehnutých podnikateľov, ktorí majú podnikateľskú históriu, dobré čísla a vedia nimi presvedčiť banku o návratnosti úveru. Na začínajúcich podnikateľov sa však vo väčšine bánk myslí veľmi málo. Sú pre ne príliš rizikoví, nemajú dostatočnú históriu, nemajú čím ručiť. A nemajú ani prisľúbenú pomoc investora, lebo absolútna väčšina z nich nemá globálne ciele ani inovatívne technologické či IT riešenie, ktoré zaručia niekoľkonásobnú návratnosť investície.

Ak by si mal porovnať kapitál z banky a venture kapitál od investičných fondov, aké sú rozdiely, prípadne výhody?

Keďže sme najväčšia komerčná banka na Slovensku, náš program pre začínajúcich podnikateľov sme otvorili hlavne pre bežného začínajúceho podnikateľa, ktorý nemusí byť startupista v priamo slova zmysle. V rámci programu podporujeme aj ľudí, ktorí nemajú mega inovatívne projekty a ktorým na rozbeh chýba či už len niekoľko stovák alebo aj desaťtísice eur. V rámci spolupráce s bankou majú nad svojím podnikaním plnú kontrolu, sami si prijímajú kľúčové rozhodnutia týkajúce sa strategického smerovania svojej firmy bez toho, aby boli ovplyvňovaní investorom.  

 

Existuje všeobecná predstava, že úvery sú spojené najmä s bývaním. Ako často využívajú túto formu financovania podnikatelia, hlavne tí začínajúci?

Človek, ktorý ide začať podnikať, obvykle nerieši štruktúru financovania, nemá podnikateľský plán. Vie len to, že to chce otvoriť a urobí pre to všetko. Požičia si od rodiny, známych, väčšinou bez zmluvy, požiada o spotrebný úver či úver na bývanie a časť z toho využije na svoje podnikanie. Ide síce o rýchlejší spôsob, ako získať peniaze na podnikanie, ale okrem toho, že im chýba spätná väzba banky na podnikanie, úroky a poplatky z takýchto úverov si nemôžu dať do nákladov

a tak znížiť dane. Ak si začínajúci podnikateľ už takto požičal, vieme to pri posudzovaní  zohľadniť a tieto úvery refinancovať.

Akými spôsobmi budujete alebo udržiavate kontakt so začínajúcimi podnikateľmi?

Záujemca najprv prechádza vzdelávacou a validačnou časťou projektu. Poradíme mu ako preveriť podnikateľský plán, pomôžeme nastaviť a zreálniť cash flow, overiť partnerov /dodávateľov, klientov/. Keď sa ukáže, že podnikanie nevie manažovať, prípadne že jeho aktivity nebude rentabilné, radšej ho od podnikania odhovoríme, prípadne sa mu snažíme pomôcť nájsť perspektívnejšiu oblasť. Pred tým začneme riešiť úver, testujeme nápady v malom na pár klientoch, prípadne sa pokúsime vybaviť pre začínajúceho podnikateľa stáž v skúsenejšej firme, kde naberie skúsenosti a otestuje svoju vytrvalosť.

Aj po rozbehu podnikania s  klientmi pravidelne komunikujeme a tiež monitorujeme plnenie ich podnikateľských plánov, aby sme videli ako im pomáha náš úver, či ho nie je potrebné navýšiť alebo upraviť splátkový kalendár.

Sme veľmi radi, že aj vďaka týmto aktivitám naši klienti nielen dôstojne prežijú kritický druhý rok podnikania ale svojím odhodlaním vytvárajú stovky pracovných miest po celom Slovensku.

Ďakujeme Ti Tigran za tvoj čas a ochotu nám odpovedať na otázky. Tešíme sa, že tento rok sa staneš aj ty jedným z našich mentorov (a tým aj súčasťou SWKE17) a svojimi skúsenosťami pomôžeš a nasmeruješ naše tímy tou správnou cestou.
#SWKE 2016: Three growth impulses

The development of the society can be attributed to trade. Communities which didn’t need to fight for everyday survival but were able to interact with surrounding tribes instead, exchanging goods or know-how, experienced a much faster growth. Famous ancient folks emerged from these communities. The trade and the need to record the harvest, important transactions and home accounting let to evolution of writing, education and to the establishment of institutional schooling.

Later it were the schools that enabled further growth of states and empires through preparing state officials who were needed to manage the state apparatus.

In modern history inventors and innovators created new equipment and technologies that brought more ease and quality into the life and work of people.


11164581_922569617807061_728339174798731803_o

Trade – education – innovation. A modern society of tomorrow needs a combination of these three elements if it wants to continuously flourish. Institutions of middle and higher education are to produce educated and labour ready offspring. On the other hand especially the universities are expected to closely cooperate with the industry and develop new technologies that will help the local economies gain a position in the global marketplace. Sometimes the most important enterprises emerge from the least probable business alliances. All that is needed are the right business plan and commercial thinking.

It’s a good thing that Kosice has one such institution which focuses on research and development and is always ready to help with startup iniciatives and university spin-offs. The Technical University of Kosice founded their own startup centre and every year holds a contest of the student startups. Besides that TUKE is a stable partner of the Startup Weekend Kosice, providing their facilities to the contestants for the fourth time. It will be the third time that we meet in the wonderful space of the university library.

TUKE simply interconnects all three growth aspects in the right way and we are thankful for that.


logo tuke
#SWKE 2016: The beauty in our lives

Small and medium sized enterprises are the backbones of our economy. They employ the majority of the population, keep the money in circulation, and improve living standards. But is it really enough to keep the citizens satisfied? You probably know the crawling need to buy some nice home decorations, to plant a flowerbed in your fore garden or to go out in the evening and visit some exquisite performance or exhibition. The beauty around us is the famous cherry on top of the cake that makes our lives complete. That’s why it is so important to support culture and art around us.


11169525_922569237807099_8023058890372107022_o

In this sense our big appreciation belongs to Creative Industry Košice. Their mission is a heritage of Kosice as European Capital of Culture 2013. Today CIKE tries to help creative people to become true professionals and enable them to further develop the cultural environment of Kosice.

The artists but also entrepreneurs are offered study trips abroad or courses with local and international mentors. They are shown how artist bring new insights into business and how business helps the artists to succeed.

If you feel that you are missing a little expertise or creativity, visit the web pages of Creative Industry (www.cike.sk) and find out what they have in store for you. Surely they will be able to help you strengthen the backbone of your business. Sometimes solutions to seemingly difficult problems are beautifully simple.


cike
#SWKE 2016: The rule of the environment

Have you ever read motivational books? Just don’t admit it. I know managers who are strongly against it. But I have a few such books under my belt and I realized there is one thought that repeats quite often – the environment can influence us. In the books one could find many examples of drug addicts, poor or miserable people who left their home town, community and family and became happier.

Well, it´s hard to believe these stories, but there is one slightly different thought that I personally have experienced many times: five people you meet the most determine who you are. Now, I don’t mean the door keeper you walk around 4 times a day. Nor is the number 5 important. But think for a moment, who are the people you talk to the most. Who do you go out with? Whom do you ask for advice and why? Did people think that you were brothers with your best pal? My best friend and I were mistaken for twins. 😛


11146449_923784331018923_5149944253608362434_o

I believe the people around us are important. Even more important is to belong to a community that will support us. You can´t find one? No problem with that. Have you realized how all around Kosice new hot spots are being created? Creative coffee shops, co-working spaces, regular business meetings. But if you think about starting your own initiative it’s easier said than done.

The first centre to be build for startups was Eastcubator. I was partly involved and to this day I am wondering how the guys managed to launch it successfully. From the beginning it was up and down from enthusiasm to disappointment when looking for the right space, raising money, slightly missing the right timing, looking for new people to join in. But the founders stuck together and supported each other and in fact proved what the Eastcubator would be about even before it was open. It’s about help, support and about a shared space where startups can come, meet and learn from each other and from the community.

I might not believe in American motivational tales of miraculous transformations but I do believe the power of the environment. It’s a good thing we can choose who we want to meet with.


EAST
#SWKE 2016: The social startup

There is no codified definition for a startup. Usually it’s an organization focused on growth – growth of the team, production, sales or profits. And mostly it’s funded by raised capital in several rounds. So much the theory. But what if the goal of a startup is not to generate millions in revenues, but rather to help millions of people?

In the last years a new term is often used – the social startup. Different concepts can be connected to the term. For example a company that produces low cost solar batteries affordable to African families living off grid. Great mission with a downside – the low price won’t bring much in revenues. Another startup created equipment with pheromones that is able to keep the pests away from tea trees and thus increase the production of small traditional farmers. But those couldn’t afford it. So the team members shifted their attention to big “tea houses” and talked them into buying the equipment for the farmers. Now these can produce bio tee which the houses distribute as premium quality products. It’s a win-win for all parties.


10610684_937607182969971_28576065070535683_n

A third option is to start a non-profit organization which will be helping people with the use of technologies. Just like Aktivita zvyšuje úspech does. It was founded by university students who wanted to secure more on-the-job training for their peers. Via a dedicated web platform companies could post internship offers for anybody to answer. But besides the big players like T-Systems or U.S.Steel AZU wanted to address small, often overlooked companies which also have projects to help with and can offer a unique insider look into the real business.

One might oppose that AZU was just a project, but not a startup. Well, let’s take a closer look. 1. Growth – while the original project was aiming at three universities, today AZU can be found in 8 cities and is slowly crossing over to Czech Republic as well.

  1. Scalability – besides internships the web page azu.sk today informs about interesting events focusing on students’ development, publishes projects, job offers and suggestions for thesis focus from companies and the local coordinators regularly organize meetings with students and different mentors and speakers.
  2. Talent – just like any company or startup the non-profits like AZU need all the talent they can get to secure a sustainable and long-term development.
  3. Money – securing grants, sponsorship or non-financial help is a No. 1 topic, because the business model isn’t really working yet. But show me a startup which didn’t face the same problem.

Azu is trying to help the students, make them more active and secure them more experience. From the feed-back it is apparent that the project is good. So let’s hope they won’t meet the fate of many startups which quit because they run out of money or the team breaks up.


AZU logo 2222
#SWKE 2016: A Healthy Pivot

If you saw the Google Talks with Eric Ries, you probably had a laugh a joke he cited: A woman says to a guy ‘I’m not leaving you; I’m just pivoting to another man.’ According to Ries the word pivot in Silicon Valley is widely overused. Everybody who is experiencing some difficulty simply pivots their project, adjusts the product in some way and tries once more. In Google Talks Ries explains his concept of lean startup and tries to show how the pivot is helpful only if it enables the growth in number of clients.

But you don’t need to pivot only if your business slows down. Great example of a healthy pivot answering the market needs is the story of Peter Šoltés and the company Promiseo. Although at the time when Peter was starting, he probably didn’t have a clue about the words startup or pivot.


21708_937613452969344_250869219608208025_n

At the age of 13 Peter started a web page. After the first request to publish an online advertisement he suddenly found himself looking for strategies to increase traffic on his pages and earn money on advertisement. Later he acquired customers and helped them to increase the number of visitors on their internet pages. His 18th birthday Peter spent at filing forms to establish his company Soltes.eu s.r.o.

The company grew in number of employees and their services extended from SEO to PPC campaigns, A/B testing or social media management and creating of buzz campaigns. The growth of the company and entrance to new markets abroad required another change – the name. And so Promiseo came to existence, a name much more attractive to home based as well as foreign customers.

In startup world the pivot is perceived as a way how to keep the company afloat when the product is sinking to the ground. But there is a second option that should not be forgotten. Pivot for the sake of extension and further growth of business.

Written By: Dorota Liptáková


promiseo
#SWKE 2016: Starting in your slippers

What’s the best way to start a startup, project, business? Ideally, on a sofa in your slippers. It’s just more comfortable 😀 Why, seriously, you can start a business essentially anywhere. Remember Amazon or Apple? They are referred to as garage companies for a reason. The founders of Google first met at the university and after establishing Google Inc. they opened their first office – guess where – in a garage of some woman!


11000882_923783271019029_8675940780899095850_o

Do you want a Slovak example? The biggest Slovak web hosting provider Websupport started in the founder’s dorm room at Mlyny. Later they moved into a house but seeing the pictures it reminds me more of a concrete tomb. Their next office was suited in another house’s cellar (!!!). The space was nicer, though. But the founder of Websupport Michal Truban admits they had been ashamed inviting clients to the office and the clients had been afraid to visit them anyway 😀

Today the offices of Websupport are a different story. No wonder. They have to accommodate 45 employees with a couple more on its way. How else could the company serve the market in four different states? And some more space is needed for their never ending pranks or else they would have to take cover from the Nerf shots behind the screens of their computers.

The lesson to take from this is – when starting your project you don’t need fancy offices and overpriced business cards. It’s a business idea with a heart that you need in the first place. If your product answers to some problem and helps your customers, that’s when you are on the right way. And there is no reason why you shouldn’t be walking it in your slippers.

Written By: Dorota Liptáková


9GhAOHlH
#SWKE 2016: The small fish are eaten first

Startup freshmen usually have a very romantic vision about their future. They can see themselves with empty pockets, pitching their great idea in front of a big investor who will be so amazed he will momentarily hand over a blank cheque and they all live happily ever after. There is just a little problem with the idea, the pitch and the money in this story.

Unfortunately, most startups today can be launched with zero costs. Programming software and launching the test version can be done from your home without a CEO salary. Of course, hardware prototyping or projects from the field of nanotechnology are a different category. But they all have one in common – the future investor wants to see/feel/touch a project that is real and has a potential to succeed.

But first you would have to get to the investor and catch his attention. It’s easy to replay your awesome speech in your head. But if you don’t really know what you are doing, you will lose the attention of the old guns quickly.


KPMG blogpost

Then there is another small catch – what are you willing to give up for the money? Or did you think it’s that easy? No sweetheart, you can lose shares, ownership, or the right to make decisions…

Did we just discourage you from running your own startup? Here is a simple cure. Don’t go in there blindfolded, keep swimming with the current first and take notes. Hang out with the startup crowd, find yourself a mentor, go to competitions and investors’ meetings. And if you still feel lost in the ocean, find yourself a bigger friend.

One of the global top four auditing and consulting companies established its Startup Studio right here in Kosice. The company KPMG has connections and position in the market that enables them to seek talent and act as a bridge to new partnership. They help the startups to communicate their goals, give legal advice and schedule meetings on neutral grounds.

You probably ask ‘where is the catch in this’? No catch. Of course they want their percentage, but only after you have filed for success. It’s up to you to decide what big fish you will swim with. We from Startup Weekend Kosice are happy to have KPMG on our side once more.

Written By: Dorota Liptáková


logo_kpmg_rgb_blue
#SWKE 2016: Pink karma

My brother-in-law is all crazy about the show My name is Earl. I am trying to avoid TV as much as possible but hearing Earl I usually join. I like the main idea of the second series – karma will get you. Help all the people you were mean to in the past. If you don’t do it, you will be hit by a car. But basically it’s a funny show 😀

I do believe in karma in the sense that what you invest will come back to you one day. You can invest in your business, in your children, other people, colleagues, students… Slovak teachers fight these days (it’s been years actually) for higher salaries, but also for dissipating the differences between regional schools and for the possibility to earn extra credit for extracurricular activities with children. Because children are our future. But is it really that easy? Why don’t teachers ask the parents to pay more attention and really raise the children? Where is the appeal to young people to thoroughly plan their studies and future carrier? Who will force the leaders to make space for young generation so they can gain experience and grow in practice? The whole society has to cooperate.


10697186_923781351019221_6321875848630011957_o

Luckily, in Slovakia we have examples of best practice companies. T-Systems is one of the biggest employers in Kosice. They can shovel in the received CVs. Nonetheless, they are intensely interested in education, for years they have been offering internships and thesis consultations for university students. They are also one of first companies in Kosice to cooperate in the dual education system. Inside the company they create space for their employees to engage in their own micro projects or even independent businesses. Continuously monitoring development in the IT world they never miss an opportunity to support initiatives or public competitions such as Hackathon or Startup Weekend. Why?

The easy answer is: to find the best people and keep the most capable employees. The answer with a touch of karma: they support the whole community. They enable new initiatives and businesses. They teach kids as well as old-timers to open their minds and start new projects. And one day those might bring to T-Systems new clients or new and more experienced employees.

Well, karma will get you. It’s better if you are friends with.

Written By: Dorota Liptáková


TSY_Logo_3c_p


The Christmas time joy

Abstract Christmas Tree Vector Illustration

Christmas is here. Just like every year. And just like the last time, shops are overcrowded, car parks full, and on every step X-mas ads have been following us for more than a month already. But it´s a tradition.

Some people celebrate the birth of Christ, some eccentrics might celebrate the pagan solstice, and then there are those who worship the fat gentleman in red who has been hijacked by marketers and is turning our children´s sense of generosity into greed. But it´s traditions, so what.

Thanks God there are different traditions as well. And our Startup Weekend Košice is becoming one of them.

The first event in Košice was organized by some other folks. Then, after one and a half year we took over and it´s the same people (with small additions to the team) who are planning the already 4th Startup Weekend.

The X-mas offers and advertisements usually start about 1 month beforehand. We start preparations for the weekend at least 3 months in advance. It´s THE project. It´s like our baby that we care for. We watch it closely, we can see how she grows and with every new event it´s reaching a whole new level. For this we stay faithful and keep coming back because we can´t wait to see what surprise is hiding in the next event.

We want to share our joy and keenness with you. People relax, slow down, celebrate. Instead we start working, planning and looking forward to seeing the next volume of Startup Weekend Košice.

Enjoy the holidays, step into the New Year with the right foot and circle the date 23th of December in your diaries.

Merry Christmas and a happy New Year from

Startup Weekend Košice team