#SWKE2017: Keď komerčná banka pomáha ľuďom rozbehnúť vlastné podnikanie

Startup Weekend Košice 2017 (SWKE17) je už za dverami a napadlo nám, urobiť rozhovor s niekým, kto prispel do startupovej komunity. Tento krát sme vybrali Tigrana Aleksanyana zo Slovenskej sporiteľne. Tigran bude mentorom na SWKE17 a my vám ešte pred tým prinášame jeho príbeh spojený so začínajúcimi podnikateľmi, aby ste poznali témy, ktorým sa venuje a pri ktorých vám rád poradí a pomôže nájsť vhodné riešenie.

Čomu sa venuješ vo svojom profesionálnom živote a ako si sa k tomu dostal?

Od roku 2014 v Slovenskej sporiteľni koordinujem Program pre začínajúcich podnikateľov, niektorí nás poznajú ako portál www.zacinamepodnikat.sk. Pracujeme s ľuďmi, ktorí ešte len uvažujú o vlastnej firme, ako aj so začínajúcimi podnikateľmi, ktorí sú na trhu necelý rok. Predtým som však bol aktívny na rôznych národných a medzinárodných projektoch, koordinoval som súťaže, ktoré boli určené pre malých a stredných podnikateľov,  neziskové organizácie a dobrovoľníkov, napr. Enterprise Europe Network, Európsky týždeň malého a stredného podnikania či Týždeň globálneho vzdelávania.

 Mal som šťastie a veľa som sa naučil pri konzultovaní začínajúcich podnikateľov aj existujúcich firiem v témach, ako napr. ako urobiť ziskový podnikateľský plán, ako hľadať obchodných či technologických partnerov, ako založiť vlastnú firmu či ako vyslať zamestnanca do zahraničia vzhľadom na rôzne špecifiká, ktoré sú v krajinách Európskej únie a strednej Ázie.

 

Ako si sa dostal k startup komunite? V poslednej dobe ťa často vídať na podujatiach pre začínajúcich podnikateľov.

Cez náš program pre začínajúcich podnikateľov od konca 2014 prešli tisícky prípadov začínajúcich podnikateľov a učili sme sa ako s nimi pracovať a ako im pomáhať. Využívame každý vhodný priestor, kde môžeme zužitkovať naše skúsenosti a inšpirovať ľudí k tomu, aby založili vlastný biznis.. Preto sa zapájame do súťaží a iniciatív, ako sú regionálne Startup Weekendy, Forbes 30 pod 30, Európska cena za podporu podnikania a iné.

 

Aké typy začínajúcich podnikateľov podporujete a ako?

Vďaka vzdelávaniu a financovaniu sme pomohli rozbehnúť stovky podnikateľských aktivít v rôznych oblastiach, napr. spustili e-shop s mobilmi v Trenčíne, založili zubnú ambulanciu v Bratislave, vybudovali továreň na výrobu konštrukcií z fiber glassu v Trnave a otvorili miesto zábavy a relaxu v Starom Smokovci. Podporili sme aj autobusárov, kamionistov, včelárov či freelancerov.

Snažíme sa cielenejšie podporiť nielen celý segment začínajúcich podnikateľov, ale aj jeho rôzne podskupiny – remeselníkov, ženy podnikateľky, farmárov, ľudí, ktorí sa venujú mikropráci a v neposlednom rade aj startupistov ako takých.

Zreálňujeme ich biznis plány a pomáhame s plánovaním cash flow, aby mysleli na všetky svoje výdavky a aby mali dostatok rezerv, vedieme ich k testovaniu nápadov v malom a učíme ich preverovať svojich klientov a dodávateľov. Životaschopné podnikateľské plány finančne podporujeme formou investičných alebo prevádzkových úverov ako aj zľavami na produktoch, ktoré zohľadňujú potreby začínajúcich podnikateľov.

 

Ako pripravení sú začínajúci podnikatelia, ktorí sa chcú zapojiť do vášho programu?

Väčšina ľudí sa na nás obracia bez vypracovaného podnikateľského zámeru, nehovoriac o cash flow. Mnohí z nich sa však potrebujú len porozprávať a poradiť s ich nápadom a zreálniť to. Napríklad, prednedávnom sme mali mladého začínajúceho fotografa, ktorý nás oslovil s požiadavkou financovať kúpu nového kvalitného fotoaparátu a sadu štúdiových bleskov. Pýtal si úver v sume 4 000 eur. Bál sa komunikovať svoje služby na verejnosti, lebo aj keď mal doma zriadený ateliér, čakal na novú kvalitnú techniku a zároveň sa bál úradov, keďže ešte nemal zriadenú živnosť. Jeho zámer dokážeme financovať, no najskôr sme ho požiadali aby si techniku požičal, otestoval  na prvých 10 klientoch a keď uvidíme, že to robiť vie, a že ľudia radi za jeho služby zaplatia, založí si živnosť. Samozrejme, na prvých klientoch môže prerobiť, keďže si bude musieť prenajať plne vybavený ateliér, ale radšej prerobiť na pár zákazkách, ako investovať 4000 eur do niečoho, čo ani nevieme, či bude vynášať.  

 

Posledné roky je vďaka veľkému rozruchu okolo startupov a technologického podnikania veľký záujem o kapitál a investície. Ako sa v tomto prostredí dokáže presadiť komerčná banka?

Banky vždy boli a budú najlepšími partnermi zabehnutých podnikateľov, ktorí majú podnikateľskú históriu, dobré čísla a vedia nimi presvedčiť banku o návratnosti úveru. Na začínajúcich podnikateľov sa však vo väčšine bánk myslí veľmi málo. Sú pre ne príliš rizikoví, nemajú dostatočnú históriu, nemajú čím ručiť. A nemajú ani prisľúbenú pomoc investora, lebo absolútna väčšina z nich nemá globálne ciele ani inovatívne technologické či IT riešenie, ktoré zaručia niekoľkonásobnú návratnosť investície.

Ak by si mal porovnať kapitál z banky a venture kapitál od investičných fondov, aké sú rozdiely, prípadne v

ýhody?

Keďže sme najväčšia komerčná banka na Slovensku, náš program pre začínajúcich podnikateľov sme otvorili hlavne pre bežného začínajúceho podnikateľa, ktorý nemusí byť startupista v priamo slova zmysle. V rámci programu podporujeme aj ľudí, ktorí nemajú mega inovatívne projekty a ktorým na rozbeh chýba či už len niekoľko stovák alebo aj desaťtísice eur. V rámci spolupráce s bankou majú nad svojím podnikaním plnú kontrolu, sami si prijímajú kľúčové rozhodnutia týkajúce sa strategického smerovania svojej firmy bez toho, aby boli ovplyvňovaní investorom.  

 

Existuje všeobecná predstava, že úvery sú spojené najmä s bývaním. Ako často využívajú túto formu financovania podnikatelia, hlavne tí začínajúci?

Človek, ktorý ide začať podnikať, obvykle nerieši štruktúru financovania, nemá podnikateľský plán. Vie len to, že to chce otvoriť a urobí pre to všetko. Požičia si od rodiny, známych, väčšinou bez zmluvy, požiada o spotrebný úver či úver na bývanie a časť z toho využije na svoje podnikanie. Ide síce o rýchlejší spôsob, ako získať peniaze na podnikanie, ale okrem toho, že im chýba spätná väzba banky na podnikanie, úroky a poplatky z takýchto úverov si nemôžu dať do nákladov

a tak znížiť dane. Ak si začínajúci podnikateľ už takto požičal, vieme to pri posudzovaní  zohľadniť a tieto úvery refinancovať.

Akými spôsobmi budujete alebo udržiavate kontakt so začínajúcimi podnikateľmi?

Záujemca najprv prechádza vzdelávacou a validačnou časťou projektu. Poradíme mu ako preveriť podnikateľský plán, pomôžeme nastaviť a zreálniť cash flow, overiť partnerov /dodávateľov, klientov/. Keď sa ukáže, že podnikanie nevie manažovať, prípadne že jeho aktivity nebude rentabilné, radšej ho od podnikania odhovoríme, prípadne sa mu snažíme pomôcť nájsť perspektívnejšiu oblasť. Pred tým začneme riešiť úver, testujeme nápady v malom na pár klientoch, prípadne sa pokúsime vybaviť pre začínajúceho podnikateľa stáž v skúsenejšej firme, kde naberie skúsenosti a otestuje svoju vytrvalosť.

Aj po rozbehu podnikania s  klientmi pravidelne komunikujeme a tiež monitorujeme plnenie ich podnikateľských plánov, aby sme videli ako im pomáha náš úver, či ho nie je potrebné navýšiť alebo upraviť splátkový kalendár.

Sme veľmi radi, že aj vďaka týmto aktivitám naši klienti nielen dôstojne prežijú kritický druhý rok podnikania ale svojím odhodlaním vytvárajú stovky pracovných miest po celom Slovensku.

Ďakujeme Ti Tigran za tvoj čas a ochotu nám odpovedať na otázky. Tešíme sa, že tento rok sa staneš aj ty jedným z našich mentorov (a tým aj súčasťou SWKE17) a svojimi skúsenosťami pomôžeš a nasmeruješ naše tímy tou správnou cestou.
FAQ Startup Weekend Bratislava 7

Before the Weekend

If you want make a picture how SW looks like, visit our gallery here 

Is this event for me?

If you are interested in entrepreneurship the answer is most likely yes. Startup Weekend attendee backgrounds are roughly 30% technical (developers, coders) and 30 % business (marketing, finance, law) and 30% design (UX, designers)  Whether you are a serial entrepreneur or new to the startup scene, if you motivated to build a product or startup and open to new ideas you’ll fit right in.

Do I have to participate all three days?

Everyone who attends the event is expected to participate all three days. This is important not only to preserve the ‘vibe’ of the weekend (“no talk, all action”) but also to minimize distractions/disruptions for working teams.

How do I register?

Please, visit https://swbratislava.eventbrite.com or www.swba.sk

Can I pay at the door?

You cannot pay at the door of the event. Organizers need to order the food, T-shirts and supplies in advance to meet the needs of the weekend. If you are unable to pay online, reach out to the local organizers to arrange payment at bratislava@startupweekend.org

Do I need a team?

You can come with your own team, or form your own team there. Or you can just join another team with a project you like.

What ticket type should I purchase to pitch an idea?

Pitching is open to every attendee!

What are the accommodations for the event?

Startup Weekend is 54 hours long hackathon. The venue will open 24 hours, but there is no dedicated sleeping area. If you are not from Bratislava we suggest you to arrange some accommodation.

Do I have to pitch an idea to attend?

No. But you can pitch an idea you’ve been thinking about for years or something last minute you think of during the event. It’s a great experience and invaluable practice for public speaking.

Where can I find a schedule for the event?

Schedule is on the website www.swba.sk

What should I bring?

Laptop

Power cord

Optional: A second monitor, keyboard, etc…. set yourself up to be productive!

Lots of creative energy!

How do I prepare?

Do some research. Market research and background information will give you a better understanding of the problem you’re trying to solve.

Practice your pitch. You’ll have 60 seconds to persuade other attendees to join your team. Make it clear, concise, and convincing!

Get familiar with our tools for the weekend, head over to startupweekend.org/resources

Get some rest.

Bring a friend! Events are better with good company.

What is the refund policy?

The short answer is we do not refund tickets the week before the event so that organizers can order and plan for food and supplies. See our Refund Policy for full details.

During the Weekend

Is there a food during all weekend?

Yes. We are starting with dinner on Friday. During Saturday and Sunday, there is breakfast, lunch and dinner. Also vegetarian version.

We also provide free beers, coffee, and energy drinks during all weekend.   

What happens on Friday, Saturday, and Sunday?

Friday:

Participants arrive between 5-7 PM, begin networking, and eat dinner.

After an ice-breaking game and a short introduction by the Facilitator, there will typically be 1 short speaker talk on practical topics ranging from Pitching Best Practices to Lean Startup Methodology and more. Then the “Pitchfire” will commence: anyone intending to pitch will have 60 seconds to give their best pitch. No presentations or props needed for Friday, it will just be you and a mic. After pitches are finished, all attendees will vote on their favorites and using these votes the top ideas will be selected to be worked on over the weekend. Teams will form organically, consolidate, and begin working.

Saturday:

Teams will work all day, with the occasional breaks to eat or listen to 1-2 short talks. Coaches will be circulating to provide advice in the field of their expertise for those teams that want it.

Sunday:

Teams will work uninterrupted from morning until mid-afternoon. They’ll begin wrapping up their product/prototype and presentation around 4 PM to do tech-checks and practice their demonstration. After all Judges have arrived presentations will begin. Each team typically has 4 minutes plus 3 minutes Q&A from the judges (this varies occasionally.) The judges will select the top teams, give out prizes, and the event ends (and after party begins!)

What types of ideas can I pitch?

Any business ideas are eligible (whether for profit, ‘social’ businesses, nonprofit organizations, etc.), however the event is strongly tech-oriented. Approximately 80% of all ideas are mobile or web focused, and given the short time-frame, we strongly recommend that even non-tech ideas focus on a tech-related deliverable (i.e., website) by Sunday.

Can I pitch more than one idea?

Depending on the number of ideas pitched and the schedule, you may or may not be able to pitch multiple ideas. Prioritize your ideas: pitch your best idea (and the one you have most prepared for) first.

Can I pitch my existing business?

No. But you can pitch some spin-off or new project related to your business.

How do I protect against people stealing my idea?

The short answer is that you can’t. If you’re very concerned, you can limit your pitch to the rough outline of the idea without giving away key information.The longer answer is that this is not something worth worrying about. Unless you are confident your idea is a ‘key-in-hand’, easy-to-implement innovation that hasn’t been thought of yet, the advantages gained from getting broad-based feedback and a strong team motivated by collective ownership far outweigh the remote risks of someone stealing and executing on your idea. The truth is that over 90% of ideas pitched at any given Startup Weekend have already been pitched – probably many times – in the past. This doesn’t imply that the idea isn’t a good one, but rather that what truly matters is how well you and your team execute the idea. “One can steal ideas, but no one can steal execution or passion”

What if my idea doesn’t get selected?

The purpose of the Friday voting and crowdsourcing isn’t to exclude certain ideas, but simply to highlight the most popular and high-potential pitches and end up with a manageable number of teams – ensuring that each team has a variety of backgrounds and skills. If your idea isn’t selected but you’ve formed a team around the idea, you’re welcome to work on it over the weekend. If you decide to do so, however, please tell the event Organizer, as this may be an issue regarding your teams’ eligibility for prizes.

Am I expected to work for 54 hours?

No, but you can. We provide free coffee and energy drinks 🙂

What resources/assistance is provided over the weekend?

A key part of every Startup Weekend is the valuable advice and assistance provided by the event’s Speakers and Coaches. In the spirit of “No Talk, All Action” we try to keep talks short and sweet, focusing on practical issues that can actually help you and your team better achieve your weekend goals. Mentors – community experts in various fields ranging from entrepreneurship, software development, marketing, finance, law, and more – dedicate their time to providing advice and actually rolling up their sleeves and working with teams.In addition to the most valuable resources at the weekend (the people), we’ve also put together a list of some of the most useful resources in all startup-related fields, for both before, during, and after the weekend. Check out startupweekend.org/resources. We also provide free .CO domain and web hosting for every team.

How do teams address the issue of Intellectual Property/ownership?

As with any startup, the team decides. Startup Weekend doesn’t support or take part in the signing of any legal documents at the events themselves, and while Mentors with legal backgrounds are often present and able to give general advice, they are not permitted to give specific legal counsel. While it doesn’t hurt to be clear about your individual expectations from the start, we’ve found that teams who don’t spend time addressing this issue until it actually matters (i.e., there is a tangible product to have ownership of) are much more productive and successful than those who do.

What are we supposed to have accomplished by the end of the weekend?

While there are no specific requirements in terms of what teams should have accomplished by Sunday, it’s in your best interest to plan your execution around what you’ll be judged for on Sunday:

Customer Validation (did you vet your business?)

Execution and Design (what did you build?)

Business Model (do you have a plan for the future?)

As far as presenting goes, some of the most common presentations include any combination of the following (in no particular order):

Wireframes or fully developed website;

Mobile Apps (from mock-ups to skeletons to fully functional)

Slide decks (Powerpoint, Keynote, Prezi, etc.)

Videos (i.e. product demonstrations, etc.)

Live product demos

Skits

Why is it a competition?

Competition is not a central theme of Startup Weekend, and this is often reflected in the broad, horizontal allocation of prizes and general flexibility/leniency of the event ‘rules.’ If and when the competitive aspect comes into conflict with the positive atmosphere we try to cultivate, we consistently choose the latter. We do believe, however, that friendly competition is beneficial to all parties and, most importantly, more accurately reflects the realities of startup life. Just as it’s important to gather ‘real-world’ feedback over the weekend, it’s also important to have real-world pressures and obstacles.

Prices for winners?

We have cash price for the winner 1000 euro.

Some other prices are:

– team coworking space for 3 months

– cloud web hosting

– law services

– UX services

– books and merchandise from our partners

– free taxi vouchers

– promo from our media partners

After the Weekend

Are teams expected to continue after the event?

Whether or not you continue to work on the idea with some or all of your team is completely up to you. Approximately 25% of Startup Weekend participants continue working on their idea with all of their team.
The right approach to validate your idea during Startup Weekend

No problem – no startup. Every successful startup solves a problem. Without a problem, there is no solution and therefore no business. If you want to succeed on Startup Weekend, you’ll have to quickly validate that your idea solves a real problem in order to have enough time to build the right prototype and prepare the business case. 95% of teams that I mentored during four or five Startup Weekends used the wrong approach to validating the problem and their ideas. Therefore, they had to double (or even triple) their effort if they wanted to fix it and still get a chance to succeed. I am going to quickly explain you what is the mistake and how to avoid it to validate whether your idea solves a real problem.

Wrong validation

You validate whether your idea solves a real problem by doing customer interviews and asking them questions. If you only assume that everyone would like what you are doing because you like it, you can stop doing it right now.

“Assumption is a mother of all screw ups.”

If you aren’t Steve Jobs or Henry Ford, validating whether your idea solves a real problem is much safer way to start working on your startup. So let’s imagine that it’s 1999 and you just had an idea of a small music device that could store hundreds of songs – iPod. What would you ask the potential customers during the customer interviews? The teams that make the mistake and use wrong question would ask something like the following:

“Hey, would you mind answering a quick question? I’ve got this idea and would like to know, if you’d like having your music stored in a digital format instead of a CD and thus being able to listen to many more songs than you usually are?”

The answer to such question would almost always be similar to “That sounds like a great idea!”. The reason is that people would like to have many things. Flying cars for example. But that doesn’t mean that they need them and are going to pay for them at this time.

Correct validation

It happened because the idea was pitched as a part of the problem validation. Pitching the idea will very likely bias or influence the answer. In this very early stage, you don’t need to validate whether the potential customers like your idea. Instead, you need identify whether the problem that you want to resolve is big enough for them. Therefore, validate the problem, not the idea. I believe that the best way to do so is to use the three magic questions that I’ve seen introduced by Lean Startup Machine. There are some variations of them of course, but the logic behind stays the same.

1. What’s your biggest problem when doing the ABCXYZ?

This tells you what the people really think about it and what they consider a problem.

2. How often do you experience the problem and what do you do when it happens?

This shows you how big the problem is as well as what is the current solution. Do they experience it every day or only a few times a year? Of course, don’t ask this question when the person doesn’t have any problem.

3. If you had a magic wand, how would you resolve it?

This is a real magic. You will even learn what you need to do to resolve the problem.

That’s it, simple as it goes. Use these three magic questions, talk to real users and not only friends. You will not need more than an hour to validate whether your idea solves a real problem and keep working towards winning Startup Weekend.

Good luck!

 

MILAN STESKAL

Founder & CEO at Mentegram and entrepreneur innovating healthcare and mental health.
#SWKE 2016: Three growth impulses

The development of the society can be attributed to trade. Communities which didn’t need to fight for everyday survival but were able to interact with surrounding tribes instead, exchanging goods or know-how, experienced a much faster growth. Famous ancient folks emerged from these communities. The trade and the need to record the harvest, important transactions and home accounting let to evolution of writing, education and to the establishment of institutional schooling.

Later it were the schools that enabled further growth of states and empires through preparing state officials who were needed to manage the state apparatus.

In modern history inventors and innovators created new equipment and technologies that brought more ease and quality into the life and work of people.


11164581_922569617807061_728339174798731803_o

Trade – education – innovation. A modern society of tomorrow needs a combination of these three elements if it wants to continuously flourish. Institutions of middle and higher education are to produce educated and labour ready offspring. On the other hand especially the universities are expected to closely cooperate with the industry and develop new technologies that will help the local economies gain a position in the global marketplace. Sometimes the most important enterprises emerge from the least probable business alliances. All that is needed are the right business plan and commercial thinking.

It’s a good thing that Kosice has one such institution which focuses on research and development and is always ready to help with startup iniciatives and university spin-offs. The Technical University of Kosice founded their own startup centre and every year holds a contest of the student startups. Besides that TUKE is a stable partner of the Startup Weekend Kosice, providing their facilities to the contestants for the fourth time. It will be the third time that we meet in the wonderful space of the university library.

TUKE simply interconnects all three growth aspects in the right way and we are thankful for that.


logo tuke
#SWKE 2016: The beauty in our lives

Small and medium sized enterprises are the backbones of our economy. They employ the majority of the population, keep the money in circulation, and improve living standards. But is it really enough to keep the citizens satisfied? You probably know the crawling need to buy some nice home decorations, to plant a flowerbed in your fore garden or to go out in the evening and visit some exquisite performance or exhibition. The beauty around us is the famous cherry on top of the cake that makes our lives complete. That’s why it is so important to support culture and art around us.


11169525_922569237807099_8023058890372107022_o

In this sense our big appreciation belongs to Creative Industry Košice. Their mission is a heritage of Kosice as European Capital of Culture 2013. Today CIKE tries to help creative people to become true professionals and enable them to further develop the cultural environment of Kosice.

The artists but also entrepreneurs are offered study trips abroad or courses with local and international mentors. They are shown how artist bring new insights into business and how business helps the artists to succeed.

If you feel that you are missing a little expertise or creativity, visit the web pages of Creative Industry (www.cike.sk) and find out what they have in store for you. Surely they will be able to help you strengthen the backbone of your business. Sometimes solutions to seemingly difficult problems are beautifully simple.


cike
#SWKE 2016: The rule of the environment

Have you ever read motivational books? Just don’t admit it. I know managers who are strongly against it. But I have a few such books under my belt and I realized there is one thought that repeats quite often – the environment can influence us. In the books one could find many examples of drug addicts, poor or miserable people who left their home town, community and family and became happier.

Well, it´s hard to believe these stories, but there is one slightly different thought that I personally have experienced many times: five people you meet the most determine who you are. Now, I don’t mean the door keeper you walk around 4 times a day. Nor is the number 5 important. But think for a moment, who are the people you talk to the most. Who do you go out with? Whom do you ask for advice and why? Did people think that you were brothers with your best pal? My best friend and I were mistaken for twins. 😛


11146449_923784331018923_5149944253608362434_o

I believe the people around us are important. Even more important is to belong to a community that will support us. You can´t find one? No problem with that. Have you realized how all around Kosice new hot spots are being created? Creative coffee shops, co-working spaces, regular business meetings. But if you think about starting your own initiative it’s easier said than done.

The first centre to be build for startups was Eastcubator. I was partly involved and to this day I am wondering how the guys managed to launch it successfully. From the beginning it was up and down from enthusiasm to disappointment when looking for the right space, raising money, slightly missing the right timing, looking for new people to join in. But the founders stuck together and supported each other and in fact proved what the Eastcubator would be about even before it was open. It’s about help, support and about a shared space where startups can come, meet and learn from each other and from the community.

I might not believe in American motivational tales of miraculous transformations but I do believe the power of the environment. It’s a good thing we can choose who we want to meet with.


EAST
#SWKE 2016: The social startup

There is no codified definition for a startup. Usually it’s an organization focused on growth – growth of the team, production, sales or profits. And mostly it’s funded by raised capital in several rounds. So much the theory. But what if the goal of a startup is not to generate millions in revenues, but rather to help millions of people?

In the last years a new term is often used – the social startup. Different concepts can be connected to the term. For example a company that produces low cost solar batteries affordable to African families living off grid. Great mission with a downside – the low price won’t bring much in revenues. Another startup created equipment with pheromones that is able to keep the pests away from tea trees and thus increase the production of small traditional farmers. But those couldn’t afford it. So the team members shifted their attention to big “tea houses” and talked them into buying the equipment for the farmers. Now these can produce bio tee which the houses distribute as premium quality products. It’s a win-win for all parties.


10610684_937607182969971_28576065070535683_n

A third option is to start a non-profit organization which will be helping people with the use of technologies. Just like Aktivita zvyšuje úspech does. It was founded by university students who wanted to secure more on-the-job training for their peers. Via a dedicated web platform companies could post internship offers for anybody to answer. But besides the big players like T-Systems or U.S.Steel AZU wanted to address small, often overlooked companies which also have projects to help with and can offer a unique insider look into the real business.

One might oppose that AZU was just a project, but not a startup. Well, let’s take a closer look. 1. Growth – while the original project was aiming at three universities, today AZU can be found in 8 cities and is slowly crossing over to Czech Republic as well.

  1. Scalability – besides internships the web page azu.sk today informs about interesting events focusing on students’ development, publishes projects, job offers and suggestions for thesis focus from companies and the local coordinators regularly organize meetings with students and different mentors and speakers.
  2. Talent – just like any company or startup the non-profits like AZU need all the talent they can get to secure a sustainable and long-term development.
  3. Money – securing grants, sponsorship or non-financial help is a No. 1 topic, because the business model isn’t really working yet. But show me a startup which didn’t face the same problem.

Azu is trying to help the students, make them more active and secure them more experience. From the feed-back it is apparent that the project is good. So let’s hope they won’t meet the fate of many startups which quit because they run out of money or the team breaks up.


AZU logo 2222
#SWKE 2016: A Healthy Pivot

If you saw the Google Talks with Eric Ries, you probably had a laugh a joke he cited: A woman says to a guy ‘I’m not leaving you; I’m just pivoting to another man.’ According to Ries the word pivot in Silicon Valley is widely overused. Everybody who is experiencing some difficulty simply pivots their project, adjusts the product in some way and tries once more. In Google Talks Ries explains his concept of lean startup and tries to show how the pivot is helpful only if it enables the growth in number of clients.

But you don’t need to pivot only if your business slows down. Great example of a healthy pivot answering the market needs is the story of Peter Šoltés and the company Promiseo. Although at the time when Peter was starting, he probably didn’t have a clue about the words startup or pivot.


21708_937613452969344_250869219608208025_n

At the age of 13 Peter started a web page. After the first request to publish an online advertisement he suddenly found himself looking for strategies to increase traffic on his pages and earn money on advertisement. Later he acquired customers and helped them to increase the number of visitors on their internet pages. His 18th birthday Peter spent at filing forms to establish his company Soltes.eu s.r.o.

The company grew in number of employees and their services extended from SEO to PPC campaigns, A/B testing or social media management and creating of buzz campaigns. The growth of the company and entrance to new markets abroad required another change – the name. And so Promiseo came to existence, a name much more attractive to home based as well as foreign customers.

In startup world the pivot is perceived as a way how to keep the company afloat when the product is sinking to the ground. But there is a second option that should not be forgotten. Pivot for the sake of extension and further growth of business.

Written By: Dorota Liptáková


promiseo
#SWKE 2016: Starting in your slippers

What’s the best way to start a startup, project, business? Ideally, on a sofa in your slippers. It’s just more comfortable 😀 Why, seriously, you can start a business essentially anywhere. Remember Amazon or Apple? They are referred to as garage companies for a reason. The founders of Google first met at the university and after establishing Google Inc. they opened their first office – guess where – in a garage of some woman!


11000882_923783271019029_8675940780899095850_o

Do you want a Slovak example? The biggest Slovak web hosting provider Websupport started in the founder’s dorm room at Mlyny. Later they moved into a house but seeing the pictures it reminds me more of a concrete tomb. Their next office was suited in another house’s cellar (!!!). The space was nicer, though. But the founder of Websupport Michal Truban admits they had been ashamed inviting clients to the office and the clients had been afraid to visit them anyway 😀

Today the offices of Websupport are a different story. No wonder. They have to accommodate 45 employees with a couple more on its way. How else could the company serve the market in four different states? And some more space is needed for their never ending pranks or else they would have to take cover from the Nerf shots behind the screens of their computers.

The lesson to take from this is – when starting your project you don’t need fancy offices and overpriced business cards. It’s a business idea with a heart that you need in the first place. If your product answers to some problem and helps your customers, that’s when you are on the right way. And there is no reason why you shouldn’t be walking it in your slippers.

Written By: Dorota Liptáková


9GhAOHlH
#SWKE 2016: The small fish are eaten first

Startup freshmen usually have a very romantic vision about their future. They can see themselves with empty pockets, pitching their great idea in front of a big investor who will be so amazed he will momentarily hand over a blank cheque and they all live happily ever after. There is just a little problem with the idea, the pitch and the money in this story.

Unfortunately, most startups today can be launched with zero costs. Programming software and launching the test version can be done from your home without a CEO salary. Of course, hardware prototyping or projects from the field of nanotechnology are a different category. But they all have one in common – the future investor wants to see/feel/touch a project that is real and has a potential to succeed.

But first you would have to get to the investor and catch his attention. It’s easy to replay your awesome speech in your head. But if you don’t really know what you are doing, you will lose the attention of the old guns quickly.


KPMG blogpost

Then there is another small catch – what are you willing to give up for the money? Or did you think it’s that easy? No sweetheart, you can lose shares, ownership, or the right to make decisions…

Did we just discourage you from running your own startup? Here is a simple cure. Don’t go in there blindfolded, keep swimming with the current first and take notes. Hang out with the startup crowd, find yourself a mentor, go to competitions and investors’ meetings. And if you still feel lost in the ocean, find yourself a bigger friend.

One of the global top four auditing and consulting companies established its Startup Studio right here in Kosice. The company KPMG has connections and position in the market that enables them to seek talent and act as a bridge to new partnership. They help the startups to communicate their goals, give legal advice and schedule meetings on neutral grounds.

You probably ask ‘where is the catch in this’? No catch. Of course they want their percentage, but only after you have filed for success. It’s up to you to decide what big fish you will swim with. We from Startup Weekend Kosice are happy to have KPMG on our side once more.

Written By: Dorota Liptáková


logo_kpmg_rgb_blue