SWMTP #7 : Qui peut participer au Startup Weekend ⁉️ TOUT LE MONDE !

Tout d’abord, nous souhaitons la bienvenue aux premiers inscrits qui ont rejoint l’aventure Startup Weekend !

Vous vous demandez encore si le Startup Weekend est une aventure pour vous ? Vous voulez savoir qui peut participer à cet évènement ?

La réponse est simple : TOUT LE MONDE ! Visionnaires, curieux, passionnés… Entrepreneurs actifs ou en devenir, professionnels ou étudiants de toutes disciplines… Et oui, un startup Weekend est ouvert à toutes les compétences alors venez partager les vôtres ! 

Si vous aussi vous souhaitez profiter de nos tarifs préférentiels, ne tardez pas ! Les tarifs early bird sont valables jusqu’au 9 MAI… ⚠️ et il n’y en aura pas pour tout le monde !

Pour vous inscrire à cette 7ème édition du Startup Weekend Montpellier, dédiée au Sport & Tourisme, c’est par ici : Je m’inscris !
Forget Fundraisers and Crowdsourcing – Alternative Ways to Fund Your Startup

This is a guest blog post by Hira Saeed, Community Leader, Startup Weekend Karachi who writes about startups, AI, Chatbots and Big data.

So, you’ve got this brilliant idea that will solve all the world’s problems. Great. The catch is that no idea comes without costs. The most popular way of funding startups is fundraisers and crowdsourcing. Platforms like Angellist, Fundable, Gust and Startups.co. are geared towards connecting investors and startup founders to raise capital for their startup idea. Yet, fundraisers and crowdsourcing leave you at the mercy of others to raise capital to put your ideas into action. What if I tell you that there are other ways to obtain money to kick-start your idea, especially if the amount that you are seeking is not that high? The answer is simple: small business loans and personal loans.

Small Business loans

Small business Administration loans or SBA loans offer loans to small businesses at a low-interest rate – ideal for funding a startup. These loans are Governmental and can be applied to through many associations like Fundera. Fundera allows small business owners to apply for a loan from all of the industry’s top lenders—and compare rates for them to find the right deal. SBA loans offer very low down payments compared to other loans, the longest payment terms and reasonable interest rates. Loan amounts of between $5000 to $5 million can be taken out over a loan term period of 5 to 25 years. SBA loan interest rates start at 6.5% and you can get the loan in as little as 3 weeks. Sounds good, right?

How does it work?

SBA loans are funded by the Small Business Administration or SBA. The SBA is a federal agency dedicated to helping entrepreneurs to improve their small business, take advantage of contract opportunities, and to get better access to small business loans. You can get an SBA loan from any bank that participates in SBA funding. The SBA uses federal money to guarantee a percentage of those loans to the banks, so the banks have more incentive to lend money to small businesses. It means less risk for the lenders, so the banks are more lenient with their strict credit criteria. Talk about a win-win situation.

What else?

Apart from needing a good credit score – you are working with a bank after all – applying for an SBA loan can take some time. The bank will want to see your credit and financial statements and may sometimes want you to use collateral to secure the loan. The process can take anything from three weeks to months. You will need to fill out an extensive documentation for your loan application. This may include financial statements, information on your collateral, a description of your business and a statement of how you will use the loan money. The banks will look for entrepreneurs with good credit, a solid business plan and a demonstrated ability to repay the loan.

Get a personal loan

If you think that jumping through the hoops of getting funding via a business loan will not result in approval, you might want to look into a personal loan as funding for your start-up, if the amount that you need is not too large. You can take out a personal loan for as little as $250-$5,000. You can apply for a personal loan at many banks and financial credit institutions. One example is Creditloan, an institution that provides easy-to-use tools to help you compare your personal loan interest rates and estimates your monthly payments as defined by the Federal Truth In Lending Act.

How does it work?

Personal loans can be used for anything that you like; you do not have to submit a business plan or a description of your business to get funding for your startup. The lender, usually a bank, will set a fixed interest rate and a fixed period of down payment. Once the money is approved, it will be paid directly into your bank account. You can use the money to start your business, as long as you pay the monthly instalment. Different credit providers have different criteria according to which they evaluate potential borrowers. Some institutions are willing to overlook credit records, so if you don’t have a good credit record yet, it is a good idea to find out to what extent your credit score will impact on the decision.

What is the catch?

There is no catch, really. You can use the money for anything that you like – including funding for your startup company. Most banks worldwide offer personal loans. It’s worth investigating what different credit companies in your area offer in terms of personal loans.

While crowdsourcing and fundraisers are still popular ways to collect funding for your startup, you never know how much funds you will be able to generate through these sources. Taking out a small business or personal loan from a reputable financial services provider, you know exactly what you will get and how much interest you will have to pay. If you are looking at borrowing a small amount of money, a personal loan or an SBA loan may be the way to go if you want security in funding the capital for your startup.
#SWKE2017: Keď komerčná banka pomáha ľuďom rozbehnúť vlastné podnikanie

Startup Weekend Košice 2017 (SWKE17) je už za dverami a napadlo nám, urobiť rozhovor s niekým, kto prispel do startupovej komunity. Tento krát sme vybrali Tigrana Aleksanyana zo Slovenskej sporiteľne. Tigran bude mentorom na SWKE17 a my vám ešte pred tým prinášame jeho príbeh spojený so začínajúcimi podnikateľmi, aby ste poznali témy, ktorým sa venuje a pri ktorých vám rád poradí a pomôže nájsť vhodné riešenie.

Čomu sa venuješ vo svojom profesionálnom živote a ako si sa k tomu dostal?

Od roku 2014 v Slovenskej sporiteľni koordinujem Program pre začínajúcich podnikateľov, niektorí nás poznajú ako portál www.zacinamepodnikat.sk. Pracujeme s ľuďmi, ktorí ešte len uvažujú o vlastnej firme, ako aj so začínajúcimi podnikateľmi, ktorí sú na trhu necelý rok. Predtým som však bol aktívny na rôznych národných a medzinárodných projektoch, koordinoval som súťaže, ktoré boli určené pre malých a stredných podnikateľov,  neziskové organizácie a dobrovoľníkov, napr. Enterprise Europe Network, Európsky týždeň malého a stredného podnikania či Týždeň globálneho vzdelávania.

 Mal som šťastie a veľa som sa naučil pri konzultovaní začínajúcich podnikateľov aj existujúcich firiem v témach, ako napr. ako urobiť ziskový podnikateľský plán, ako hľadať obchodných či technologických partnerov, ako založiť vlastnú firmu či ako vyslať zamestnanca do zahraničia vzhľadom na rôzne špecifiká, ktoré sú v krajinách Európskej únie a strednej Ázie.

 

Ako si sa dostal k startup komunite? V poslednej dobe ťa často vídať na podujatiach pre začínajúcich podnikateľov.

Cez náš program pre začínajúcich podnikateľov od konca 2014 prešli tisícky prípadov začínajúcich podnikateľov a učili sme sa ako s nimi pracovať a ako im pomáhať. Využívame každý vhodný priestor, kde môžeme zužitkovať naše skúsenosti a inšpirovať ľudí k tomu, aby založili vlastný biznis.. Preto sa zapájame do súťaží a iniciatív, ako sú regionálne Startup Weekendy, Forbes 30 pod 30, Európska cena za podporu podnikania a iné.

 

Aké typy začínajúcich podnikateľov podporujete a ako?

Vďaka vzdelávaniu a financovaniu sme pomohli rozbehnúť stovky podnikateľských aktivít v rôznych oblastiach, napr. spustili e-shop s mobilmi v Trenčíne, založili zubnú ambulanciu v Bratislave, vybudovali továreň na výrobu konštrukcií z fiber glassu v Trnave a otvorili miesto zábavy a relaxu v Starom Smokovci. Podporili sme aj autobusárov, kamionistov, včelárov či freelancerov.

Snažíme sa cielenejšie podporiť nielen celý segment začínajúcich podnikateľov, ale aj jeho rôzne podskupiny – remeselníkov, ženy podnikateľky, farmárov, ľudí, ktorí sa venujú mikropráci a v neposlednom rade aj startupistov ako takých.

Zreálňujeme ich biznis plány a pomáhame s plánovaním cash flow, aby mysleli na všetky svoje výdavky a aby mali dostatok rezerv, vedieme ich k testovaniu nápadov v malom a učíme ich preverovať svojich klientov a dodávateľov. Životaschopné podnikateľské plány finančne podporujeme formou investičných alebo prevádzkových úverov ako aj zľavami na produktoch, ktoré zohľadňujú potreby začínajúcich podnikateľov.

 

Ako pripravení sú začínajúci podnikatelia, ktorí sa chcú zapojiť do vášho programu?

Väčšina ľudí sa na nás obracia bez vypracovaného podnikateľského zámeru, nehovoriac o cash flow. Mnohí z nich sa však potrebujú len porozprávať a poradiť s ich nápadom a zreálniť to. Napríklad, prednedávnom sme mali mladého začínajúceho fotografa, ktorý nás oslovil s požiadavkou financovať kúpu nového kvalitného fotoaparátu a sadu štúdiových bleskov. Pýtal si úver v sume 4 000 eur. Bál sa komunikovať svoje služby na verejnosti, lebo aj keď mal doma zriadený ateliér, čakal na novú kvalitnú techniku a zároveň sa bál úradov, keďže ešte nemal zriadenú živnosť. Jeho zámer dokážeme financovať, no najskôr sme ho požiadali aby si techniku požičal, otestoval  na prvých 10 klientoch a keď uvidíme, že to robiť vie, a že ľudia radi za jeho služby zaplatia, založí si živnosť. Samozrejme, na prvých klientoch môže prerobiť, keďže si bude musieť prenajať plne vybavený ateliér, ale radšej prerobiť na pár zákazkách, ako investovať 4000 eur do niečoho, čo ani nevieme, či bude vynášať.  

 

Posledné roky je vďaka veľkému rozruchu okolo startupov a technologického podnikania veľký záujem o kapitál a investície. Ako sa v tomto prostredí dokáže presadiť komerčná banka?

Banky vždy boli a budú najlepšími partnermi zabehnutých podnikateľov, ktorí majú podnikateľskú históriu, dobré čísla a vedia nimi presvedčiť banku o návratnosti úveru. Na začínajúcich podnikateľov sa však vo väčšine bánk myslí veľmi málo. Sú pre ne príliš rizikoví, nemajú dostatočnú históriu, nemajú čím ručiť. A nemajú ani prisľúbenú pomoc investora, lebo absolútna väčšina z nich nemá globálne ciele ani inovatívne technologické či IT riešenie, ktoré zaručia niekoľkonásobnú návratnosť investície.

Ak by si mal porovnať kapitál z banky a venture kapitál od investičných fondov, aké sú rozdiely, prípadne v

ýhody?

Keďže sme najväčšia komerčná banka na Slovensku, náš program pre začínajúcich podnikateľov sme otvorili hlavne pre bežného začínajúceho podnikateľa, ktorý nemusí byť startupista v priamo slova zmysle. V rámci programu podporujeme aj ľudí, ktorí nemajú mega inovatívne projekty a ktorým na rozbeh chýba či už len niekoľko stovák alebo aj desaťtísice eur. V rámci spolupráce s bankou majú nad svojím podnikaním plnú kontrolu, sami si prijímajú kľúčové rozhodnutia týkajúce sa strategického smerovania svojej firmy bez toho, aby boli ovplyvňovaní investorom.  

 

Existuje všeobecná predstava, že úvery sú spojené najmä s bývaním. Ako často využívajú túto formu financovania podnikatelia, hlavne tí začínajúci?

Človek, ktorý ide začať podnikať, obvykle nerieši štruktúru financovania, nemá podnikateľský plán. Vie len to, že to chce otvoriť a urobí pre to všetko. Požičia si od rodiny, známych, väčšinou bez zmluvy, požiada o spotrebný úver či úver na bývanie a časť z toho využije na svoje podnikanie. Ide síce o rýchlejší spôsob, ako získať peniaze na podnikanie, ale okrem toho, že im chýba spätná väzba banky na podnikanie, úroky a poplatky z takýchto úverov si nemôžu dať do nákladov

a tak znížiť dane. Ak si začínajúci podnikateľ už takto požičal, vieme to pri posudzovaní  zohľadniť a tieto úvery refinancovať.

Akými spôsobmi budujete alebo udržiavate kontakt so začínajúcimi podnikateľmi?

Záujemca najprv prechádza vzdelávacou a validačnou časťou projektu. Poradíme mu ako preveriť podnikateľský plán, pomôžeme nastaviť a zreálniť cash flow, overiť partnerov /dodávateľov, klientov/. Keď sa ukáže, že podnikanie nevie manažovať, prípadne že jeho aktivity nebude rentabilné, radšej ho od podnikania odhovoríme, prípadne sa mu snažíme pomôcť nájsť perspektívnejšiu oblasť. Pred tým začneme riešiť úver, testujeme nápady v malom na pár klientoch, prípadne sa pokúsime vybaviť pre začínajúceho podnikateľa stáž v skúsenejšej firme, kde naberie skúsenosti a otestuje svoju vytrvalosť.

Aj po rozbehu podnikania s  klientmi pravidelne komunikujeme a tiež monitorujeme plnenie ich podnikateľských plánov, aby sme videli ako im pomáha náš úver, či ho nie je potrebné navýšiť alebo upraviť splátkový kalendár.

Sme veľmi radi, že aj vďaka týmto aktivitám naši klienti nielen dôstojne prežijú kritický druhý rok podnikania ale svojím odhodlaním vytvárajú stovky pracovných miest po celom Slovensku.

Ďakujeme Ti Tigran za tvoj čas a ochotu nám odpovedať na otázky. Tešíme sa, že tento rok sa staneš aj ty jedným z našich mentorov (a tým aj súčasťou SWKE17) a svojimi skúsenosťami pomôžeš a nasmeruješ naše tímy tou správnou cestou.
Why Sponsor Startup Weekend Springfield?

Why Sponsor Startup Weekend Springfield?

Local businesses need and thrive from startup companies. Every business needs a lot from its community. From financing (hello, Mr. Banker), to a facility (real estate), to sales (hey community members!) startup companies do so much good for our local economy.

In the next few slides we’ll explain what Startup Weekend is, and what it can do for you and your business.

If you don’t know briefly, Startup Weekend is a global organization that provides the opportunity to cities across the world to join forces, resources, and minds to create a company in 54 hours. In short, it’s like a slumber party for adults…but a productive one where you form teams and create the company of your dreams.

The 3rd Startup Weekend Springfield is happening June 9th, 10th, and 11th!
What You Don’t Need

What you don’t need for Startup Weekend

If you don’t know briefly, Startup Weekend is a global organization that provides the opportunity to cities across the world to join forces, resources, and minds to create a company in 54 hours. In short, it’s like a slumber party for adults…but a productive one where you form teams and create the company of your dreams.

But this isn’t about what Startup Weekend is, this is about what Startup Weekend provides you. So without further ado, here are the top 10 things you do not need for Startup Weekend!

 1. Friends. Sure friends are great, but you know what? Sometimes they get in the way of new ideas.
 1. Beer. We got you covered! Mother’s Brewing has stepped up again to offer some of the most tasty brews from all the Ozarkian land!
 1. A Shirt. We got you covered on that too! Sure, maybe you don’t want to wear the same one all weekend, but rest assured you’ll have at least one clean shirt for the big weekend.
 1. Breakfast, lunch, and dinner. Okay, we might skip one of these, but you guys- the food is going to be delish! In the past Wheelhouse has stepped up to dish out fantastic food, come see if they are catering again!
 1. People like you. Entrepreneurs often feel isolated with their crazy ideas of innovation. We are pioneers people, let’s stick together. Who knows- you might leave with your future wife or husband.
 1. An idea. Yeah, it’s super cool if you have an idea for a company, but one of the greatest parts about Startup Weekend is how people work together and how ideas are generated. If you have nothing, join a team that interest you!
 1. Interwebs. The eFactory is graciously hosting again and giving us access to their fabulous Internet! Yessssss!
 1. Money. Other than your ticket price (prices go up May 1st)! Get your ticket here: http://bit.ly/swsgf17
 1. Experience. From straight up beginners to retired CEOs- it’s all the same playing field at Startup Weekend. From experienced to novice all are welcome!
 1. Rich Uncle Bob. Sure rich uncles are awesome, but remember the winning company of Startup Weekend earns many resources from the community, possible access to investors, and the kick-start to get their business thriving.

We welcome you to join us in June and see for yourself!

Stay tuned for our next blog featuring what you do need for Startup Weekend Springfield on June 9th, 10th, and 11th!
Perché si dovrebbe partecipare?

Entrare in contatto con la comunità di Startup Weekend significa incontrare persone provenienti da tanti ambiti diversi: imprenditori, appassionati di sviluppo d’impresa, studenti, sviluppatori, designer, statistici, esperti in tecnologie, marketing, controllo di gestione, … Tutti condividono lo stesso obiettivo: presentare la loro idea, formare un team e lanciare un progetto imprenditoriale.

Le relazioni create, le competenze prestate ed i feedback ottenuti in un fine settimana sono utilissimi per portare la vostra idea allo stadio successivo. Potrete iniziare a lavorare sulla vostra idea il venerdì con il vostro team, e presentarla alla giuria domenica. In un fine settimana svilupperete il vostro modello di business con l’aiuto di un gruppo di esperti in diversi settori e potrete vincere utili premi, per sviluppare ulteriormente il vostro progetto e lanciare la vostra impresa.

Partecipare a Startup Weekend è una perfetta opportunità per ampliare i vostri orizzonti, conoscere nuove persone, lavorare sulle idee, formare un team di progetto e costruire vere e proprie aziende. Non ci sono limiti di età, non ci sono requisiti da possedere, se non avete la vostra idea potete fare parte del team che preferite. A tutto questo aggiungete un sacco di divertimento!

La prossima Startup Weekend è dedicata all’ambito del turismo, si svolgerà presso la Fiera del Mediterraneo di Palermo, dal 5 al 7 maggio, in collaborazione con Travelexpo una manifestazione Business to Business nel settore specifico, giunta alla diciannovesima edizione. Saranno presenti diversi Tour Operator, Agenzie di Viaggi, Compagnie Aeree e di Navigazione, Strutture ricettive, …, potrete confrontarvi con il vostro mercato di riferimento, stabilire relazioni, raccogliere specifiche e proporre soluzioni!

Abbiamo ancora dei posti liberi, quindi se desiderate unirvi a questa comunità globale e lanciare la vostra idea, potete registrarvi tramite https://goo.gl/5y47IW

Ci vediamo a #swpalermo!
SWTO#8 Paroles de Coaches : Adrien GAUPILLAT

Il est de retour cette année pour vous aider à travailler votre business plan, c’est notre expert-comptable
préféré. Interview.

Qui es-tu ?

Adrien GAUPILLAT, Expert-Comptable et Commissaire aux comptes. J’ai fondé mon cabinet il y a 8 ans.

Pourquoi avoir accepté d’être coach au SWTO et quel va être ton rôle ?

Pour accompagner les porteurs de projet, promouvoir la création d’entreprise.

Mon rôle, apporter une approche comptable et financière pour le montage et l’analyse du busines plan.

Pour toi, c’est quoi entreprendre ?

C’est se lancer dans la rivière sans savoir nager, sans bouée ni brassard, tout en étant persuadé d’arriver à traverser.

Des conseils à donner aux participants ?

Ne pas se décourager, rester concentré sur l’objectif, bien s’entourer et croire en soi et son équipe.

Quelle start-up aurais-tu voulu créer ?

SpaceX

Une citation pour illustrer ta vision de l’entrepreneuriat ?

Deux souris tombent dans un pot de crème. La première souris abandonne très vite et se noie. La seconde se bat, s’acharne, jusqu’à faire tourner la crème en beurre et trouve ainsi une issue. (from “Catch me if you can”).

As-tu un mentor ? Et qui est-il ?

Quentin Tarantino pour l’inspiration, Steve Jobs pour la créativité et la persévérance, et plus près de moi, mon maître de stage d’expertise comptable qui tel Yoda m’a tout appris, surtout la sagesse…

www.adrien-gaupillat-conseil.fr

Sur ces belles paroles, on vous dit à la semaine prochaine, pour le SWTO8 !
SWTO#8 – présentation du Sponsor : GAC GROUP

Nous accueillons pour la première fois, parmi nos sponsors, la société française GAC Group.

Ce cabinet international d’audit et de conseil est spécialisé dans l’accompagnement stratégique des entreprises innovantes. En s’appuyant sur les principaux leviers de compétitivité, il soutient et accompagne les TPE, PME et ETI innovantes. GAC Group cherche à faire émerger et développer durablement les performance globales des entreprises dans des domaines précis : Innovation, Ressources Humaines et Fiscalité. Leurs nombreux partenaires et les différentes filiales internationales leurs permettent un accompagnement de proximité particulièrement avec les éco-systèmes et réseaux professionnels locaux.

C’est donc pour cette raison que GAC Group est un sponsor du Startup Weekend ! En étant partenaire de cet événement, ils souhaitaient aider les entreprises innovantes dès le lancement de leur activité. Pour permettre cet accompagnement, ils ont lancé “l’Offre Startup” exclusivement dédiée aux Startups. A travers plusieurs actions ciblées, cette offre propose, entre autres :

 • de bénéficier du CIR / CII en toute sécurité,
 • d’obtenir le statut JEI en bénéficiant de ses nombreux avantages,
 • de faciliter les demandes et obtentions des meilleurs financements publics pour les projets R&D
 • et d’accompagner sur la définition du marketing de l’innovation.

De manière générale, le groupe GAC considère que les startups innovantes doivent être plus vite structurées qu’auparavant, d’autant plus si elles veulent réussir un bon démarrage et passer le cap des premières années. Ainsi, GAC proposera aux startuppers de se concentrer sur le développement des technologies et du business, ainsi que sur les levées de fonds et avances remboursables. Le tout avec le moins de risque possible.

Pour résumer, la Startup réussie aux yeux de Gac Group est une startup innovante, structurée, et commerciale. On n’oubliera pas ce conseil lors du Startup Weekend !

Grands mercis à GAC Group, donc, en souhaitant un grand succès aux projets de développement de tous !
SWTO#8 – présentation de l’équipe : Charlotte PIGNAL

 

Charlotte PIGNAL

Charlotte, 28ans, Chef d’entreprise qui diffuse le bonheur autour de nous !
Team : Sacrément bonne en événementiel. Elle s’investit essentiellement auprès des grands groupes auxquelles elle apporte sa créativité et, il faut bien le dire, son petit grain de folie par des events yoga et méditation. Cette jeune femme pétillante, entreprenante et soignée est co-fondatrice des événements She is morning.
Très active sur les réseaux sociaux, elle y relaye sa bonne humeur, son esprit positif et ses envies de succès.
Team SWTO depuis 2014, mentor plusieurs fois aux SWPAris et surtout très impliquée au Summit France !
SWTO#8 – présentation de l’équipe : Matthieu CAYLET

Matthieu CAYLET

Voici Matthieu, le leader de l’organisation cette année ! En effet, chaque année, le rôle de “Capitaine de bateau” tourne, et cette année c’est Matthieu qui coordonne les actions qui ont été menées et qui sont à mener. A 37 ans, il a co-fondé sa propre entreprise de développement informatique MonkeyPatch.  En 2015, il participe au Startup Weekend où il a la chance de travailler sur son idée pitchée le vendredi soir, tout au long du weekend. Il apprécie tellement cette expérience, l’ambiance et l’enrichissement personnel du week-end, qu’il organise la session 2016 pour leader celle de 2017 ! Son enthousiasme et sa passion pour l’entrepreneuriat font de lui un leader dynamique dont l’engouement est certain. Grâce à lui, nous vous garantissons que vous vous régalerez au Startup Weekend Toulouse – 8è édition !