10 Прашања што сакам да ги знам за Стартап Викенд Скопје

Дали знаеш што е Стартап Викенд, како да се регистрираш, што треба да донесеш и како да се подготвиш? Одговорите на овие и многу други прашања ќе можете да ги прочитате тука, а доколку имате други прашања слободно можете да нè контактирате на skopje@startupweekend.org или во порака на нашата фан страна.

Што е Стартап Викенд?

Стартап Викенд е 54-часовен настан, каде програмери, дизајнери, маркетинг експерти, продукт менаџери и стартап ентузијасти се собираат да ги споделат своите идеи, да создадат производи и да ги лансираат своите стартап компании! Учесниците ќе имаат можност да работат со ментори кои се искусни експерти во своите области, а на крајот ќе ги презентираат своите идеи пред жирито, а за најдобрите ќе има специјални награди и изненадувања

2. Дали овој настан е за мене?

Учесниците на настанот припаѓаат на различни сфери, најголемиот дел имаат технички (програмери, кодери, дизајнери) или бизнис познавања (маркетинг, финансии, право). Она што ги обединува сите присутни е заедничкиот интерес на претприемништвото, независно дали веќе имаат искуство или прв пат стапнуваат на стартап сцената. Сите учесници сакаат да работат во тим кадешто ќе најдат заеднички интереси, ќе бидат мотивирани и вешти во тоа што го прават за да развијат продукт или бизнис за еден викенд. Ако ова ти е доволно примамливо, Стартап Викенд Скопје е настан за тебе!

3. Дали може да дојдам сам/а или мора да се пријавам со тим?

Не мора да се пријавиш во тим, може и сам. Меѓутоа тоа што треба да го знаеш е дека ако твојата идеја (или идејата на твојот тим) не биде изгласана од страна на присутните од кога ќе завршат сите презентации, ќе треба да се приклучиш на некој од останатите тимови. Целта на гласањето не е да се исклучат некои идеи, туку да се истакнат најпопуларните и тие со најголем потенцијал, а тимовите да бидат што е можно поразновидни од апспект на претходни познавања и одредени вештини на членовите.

4. Како да се регистрирам?

Секој Стартап Викенд настан има соодветен сајт каде што можеш да се регистрираш. За Стартап Викенд Скопје тоа е www.sw.mk, а картите можете да ги купите на следниов линк.

5. Колку чинат картите?

Картите се по цена од 15.00€. Во цената се вклучени храна и пијалоци за сите три дена од настанот.

6. Зошто треба да платам за да присуствувам на настанот?

Постојат две главни причини за ова:
• Ова е начин да се покријат делумно трошоците за организирање на настанот. Бидејќи само мал дел од трошоците може да се покријат, останатиот дел се обидуваме да биде покриен од страна на спонзорите.
• Исто така е начин да бидеме сигурни за посветеноста од страна на учесниците, а притоа настанот да остане прифатлив и достапен за сите.

7. Што треба да понесам со мене на настанот?

• Лаптоп и полнач
• Бизнис картички – одлично место за нетворкинг и запознавање нови лица
• Сè она што ќе ти биде потребно доколку останеш 3 дена да работиш без да се вратиш дома ?
• Позитивна енергија и мотивација

8. Како да се припремам пред да дојдам?

• Направи истражување за какви корисни и практични стартап алатки можеш да користиш, како и за последните иновативни стартап решенија. На www.startupweekend.org/resources има датабаза од алатки кои може да се најдат на интернет, кои ќе ти помогнат во реализацијата на твојата стартап идеја.
• За време на настанот нема да имаш многу време за спиење, затоа претходните денови одвој си доволно време за да ги наполниш батериите.
• Ако планираш да презентираш, во 60 секунди треба да ги убедиш присутните да гласаат за твојата идеја и да привлечеш тим со кој ќе работиш. Затоа направи доволно истражувања, подготовки и вежбај си го говорот (макар и пред огледало).

9. Дали морам да работам 54 саати без престан?

Не. На некои настани тимовите одлучуваат да работат во петок и/или сабота навечер, но ова ниту е задолжително, ниту се очекува од тимовите. Сепак, за поамбициозните просторот каде што ќе се оджува Стартап Викенд Скопје ќе биде отворена и во текот на ноќта.
#SWSkopje Success Story: VoziMe

Серијата на успешни и интересни стартап приказни кои произлегоа од Стартап Викенд Скопје продолжува. За таа цел направивме кратко интервју со дечките од ВозиМе – тим кој создаде македонската платформа за споделување на превоз со повеќе од 700 активни корисници.

swskopje3

 1. Вие бевте учесници на четвртиот Стартап Викенд. Дали продолживте да работите како тим и дали апликацијата што ја изработивте работи во моментов?

Идејата за ВозиМе беше презентирана на четвртиот Стартап Викенд, и покрај тоа што бевме во победниците, со мали измени во тимот, продоживме да работиме на проектот. Околу година подоцна, ВозиМе е функционална веб апликација која се обидува да се позиционира како сериозен играч на пазарот на траспорт. Во моментов ВозиМе е во бета фаза, но имаме над 700 регистрирани корисници, над 300 споделени превози или во км над 70.000 км извозени на нашата платформа по само неколку месеци од пуштањето во употреба.

-Стартап Викендот ни представуваше одлично место на поаѓање за на нашето Возење. Со мали измени во тимот успеавме нашата идеја, година подоцна да се реализира во целосно функционална веб платформа која се обидува да се позиционира како сериозен играч на паарот на транспорт. До моментот заедно се извозени  повеќе од 70 000 км во  забава и запознавање на нови пријатели.

 1. Дали во меѓувреме најдовте инвеститор за апликацијата?

Досега не сме нашле инвеститор, но искрено, не сме ни барале. Засега се концентрираме на градење на база на корисници, тестирање и усовршување на прозиводот се дури не стигниме и валидираме МВП. После ова, планираме целосно да се посветиме на барање на инвестиции.

 1. Што е она што го научивте на последниот #swskopje и што би смениле доколку повторно ја имате истата можност да се натпреварувате?

На Стартап Викендот научивме колку е битен тимот и егсекуцијата на самата идеја. Имаше огромен број на идеи, исто така голем број на тимови, но најуспешните беа тие што најповеќе го инвестираа своето време и труд во нивните прототипови.

Ние веруваме дека се се случува со причина, па не би менувале многу околу тој викенд.

 1. Што им препорачувате на тие што планираат да дојдат на #swskopje?

На идните учесници на Стартап Викендот им препорачуваме да не спијат и да не се враќаат дома. Да се запознаваат со нови професионалци, да работат напорно на нивните проекти, да учат и да ги искористат максимално судиите и менторите.

 1. Дали се гледаме пак на 28ми Октомври?

Се разбира дека ДА. Ние редовно се ВозиМе на секој Стартап викенд. 🙂

Дали вие ќе учествувате на овогодинешниот Стартап Викенд Скопје? Пријавете се уште денес на: www.sw.mk или земете ја вашата карта овде.#SWSkopje Success Story: NCS

Серијата на успешни и интересни стартап приказни кои произлегоа од Стартап Викенд Скопје продолжува. За таа цел направивме кратко интервју со дечките од NCS – тим кои сакаат преку апликацијата VoiTEx да им помогнат на глувите и лицата со оштетен слух да воспостават телефонски повик.

startupweekendskopje-1

На петиот Стартап Викенд го освоивте првото место. Дали продолживте да работите како тим и дали апликацијата што ја изработивте работи во моментов?

Здраво на сите, па како сте Startup Weekend? Моментално тимот сеуште функционира така да спремете се во блиска иднина на еден земјотрес

Дали во меѓувреме најдовте инвеститор за апликацијата?

Да ви кажам, сеуште не сме почнале да бараме инвеститор за VoITex, но не имаат исконтактирано неколку потенционални инвеститори.

Што е она што го научивте на последниот #swskopje и што би смениле доколку повторно ја имате истата можност да се натпреварувате?

Ептен ми е ќеиф што се наближува уште еден Startup Weekend, уште една дружба, нови идеи, нови пријателства… На секој ваков настан има многу да се научи, дали било кодирање, презентирање и сл. Самото тоа што има добри ментори од кои може да се научи премногу, доволно кажува присуството на ваков настан. Дали би смениле нешто? Хмммм……

 Што им препорачувате на тие што планираат да дојдат на #swskopje?

Ич да не се плашите да се пријавите. Топ забава, топ луѓе, неспиени ноќи J

Дали се гледаме пак на 28ми Октомври?

Тоа не се кажува 🙂
#SWSkopje Success Story: Slapp

Серијата на успешни и интересни стартап приказни кои произлегоа од Стартап Викенд Скопје продолжува. За таа цел направивме кратко интервју со дечките од Slapp – тим составен од ентузијасти кои работеа на апликација која на интересен начин помага да ја победите прокрастинацијата. Тие беа еден од тимовите кои ни презентираа и демо верзија.

swskopje

На петиот Стартап Викенд го освоивте второто место. Дали продолживте да работите како тим и дали апликацијата што ја изработивте работи во моментов?

Апликацијата не е изработена, но тимот е уште во истиот состав со истата енергија и уште работиме заедно.

Дали во меѓувреме најдовте инвеститор за апликацијата?

Не. Според нас инвеститор е потребен за девелопмент доколку фалат луѓе во тимоти или за маркетинг. Во фаза на девелопмент не ни треба инвеститор бидејќи ние сме комплетен тим.

Што е она што го научивте на последниот #swskopje и што би смениле доколку повторно ја имате истата можност да се натпреварувате?

Ништо не би смениле, освен тоа што би ја завршиле апликацијата на време.

Што им препорачувате на тие што планираат да дојдат на #swskopje?

Да не бидат вработени. Да имаат добра идеја, да бидат најкреативни што можат, да бидат духовити и опуштени. Најважно од се е ДА ГИ ИМПРЕСИОНИРААТ СУДИИТЕ. И да се журкаат.

Си резервиравте Early bird карта?
If you want a discount…

Some people like to wait until the last minute to register their ticket, in the hope that the event won’t sell out and the last few tickets will be sold at a discounted price.

In the case of Startup Weekend Skopje this is not the case.

Entrepreneurship rewards those brave enough to take the risks and opportunities presented to them. At Startup Weekend Skopje we reward the brave and opportunistic few by giving a discount to those who purchase early. We call these the “earlybird” tickets.

If we were to offer last minute discounts, we would cause several problems:

1) we’d upset those who already bought their tickets,
2) we’d create a culture where everybody would wait until the last minute, which means we’d never be able to make the event happen,
3) we’d end up making a bigger loss, and relying even more on sponsors.

So, if you’re waiting for that discount – don’t wait, buy your ticket now.

If you need a reminder, your ticket price of just €29.99 gets you:
– access to the event, including venue which is open over night
– 7 meals and drinks
– tea, coffee and soft drinks throughout the event
– access to our team of dedicated mentors
– meeting new people and make new friends
– learning new things by doing new thing
– get to work on your idea, or something equally awesome
– get access to the epic after party
– have an awful lot of fun!

Seriously, what are you waiting for? Buy your ticket right now!
Startup Weekend Skopje is approaching fast

Guest post by Vele Samak

The event will pass even faster. One weekend is quite short, but more than enough to develop a great idea, find a good team, and move forward.

I debated whether to write this in Macedonian or English, but I decided in English because I hope others can also contribute to this. I want to share some useful points for all interested and excited participants, and hopefully I can motivate a few others  on the fence to enroll. The experience will be worth it. I hope this post serves as a starting point for many of the past mentors and judges to contribute and share their advice before the event.

The teams will go through several stages: generating ideas, developing and testing, building a pitch, and finally presenting in front of judges.

The advice below isn’t comprehensive, nor universal, but more specific to what I think were common issues here in Skopje.

Ideas, local vs. regional, focus

We noticed a lot of good ideas, but many ideas which focused too narrowly on local problems one encounters in Macedonia, or problems too broad to consider a viable business.  A business worth developing is based on a problem experienced by many potential customers who’d gladly sign up for a common solution. Always check your ideas or possible problems to be solved whether they are broad enough to capture a large market. This means looking at competitors, but also how other people are dealing with such problems in other countries. You need many bad ideas to get to a good idea, whether it’s a problem or a solution. The more common the problem, the more likely you’ll find customers for the solution, the more likely you’re to test ideas and generate traction. How’d you know? Ask as many questions as possible, seek answers from many people, and try to provide a testable hypothesis for the idea. However, don’t get too broad or general that the problem is sooooo common that your solution is practically boiling the ocean, ie, something impossible to satisfy everyone. Instead, once you identify potential large market, focus on an area you want to solve, carve out a problem and define it further, then re-test they idea, and iterate. The more you focus, the more you identify areas where large markets exist, ie, where many people would be interested in a similar solutions.

Teams and team-work

Teams need multiple competences, ie, technical, design, business, etc. If you have a good idea for problem, try to think of which competences you have and which ones you need to fill to complete a viable business by the end of the event. Once teams are formed, you need a good leader who is a CEO designate. This is a person whose job is to make decisions. There is very little time to build consensus and have multiple voices. The CEO-designate needs to be able to listen to suggestions, especially from people who may have more experience, ask and direct the questions to the Mentors, and after getting all input to drive the work of the team. Decisiveness will save you time and get you prepared. Sometimes, a lucky team will have a good leader with a strong vision. A vision is not equal to stubbornness, the team must be able to adapt to input quickly, to test their vision and possible solutions, and still be able to focus on developing a solution which when presented to the Judges looks like a viable business. People are generally hungry for ambition and to work on something creative, don’t underestimate the drive of the participants.

Research and development

The key is to identify a good well-defined problem with a large market, and focus on a solution which would be a viable business. The solution could be an app, a website, software, platform, API, hardware, device, service business, heck even a restaurant! You will need 2 items to make the pitch stand out: traction/users and demo. Users and/or traction means you actually go out of your way to enlist people during the event to sign up and be interested in your product. Don’t be afraid to exit the building and meet people outside. This could be users, customers, testimonials, etc. This is your proof of market concept, beyond the market research stuff in the business plan. To get there, remember, ask questions, research info, ask more questions, collect and prepare.

Finally, you will have to develop something to showcase and make your business look alive to the Judges. What will the business look like, how will the users interact with the app/software/web, how will the device function, if it’s restaurant, showcase the layout, menu, or whatever is interesting. The Judges all have something in their heads, don’t make the assumption you know what they think, show it to them! If you can build an app or prototype, that’s great, even with basic functionality, it’s a big step forward. The key is to create working app or web mock-up for example, which will look alive only on the most critical functions which solve the customer problem. Focus is better here.

Presentation

From experience, there weren’t many great presentations. There were potentially good ideas, but generally poor presentations. Even teams which had good ideas, had terrible presentations. The Judges end up deciding on a hunch more than on clarity of ideas. The clearer your vision and you business plan, the better your presentation will be. So, here’s what you need to do.

By Saturday evening/Sunday morning you should decide who will present. One presenter is better, and you need to decide on the one with the best presentation skills. It’s a short presentation, there’s no time to mix and match, or give people equal time. Also, more people presenting, means longer time to coordinate, and not enough time to adapt and improvise if you have to. Later, others can answer. Build the presentation like a speech first, then like a powerpoint. A speech is good story which can come alive, even without a single slide!  Focus on this: what is the problem and whose problem is it (user/customer), what is the solution you’re proposing, how does it benefit the user, show a demo or walk-through a mock-up (see point below), focus on the business plan and benefits, how you will start and grow, and who’s the team.

One of the most common questions everyone asked: what’s your go to market strategy and what do you need from us? The first question was asked because it wasn’t clear to the Judges how this business will get off the ground. You need to address this right-away, how you start, where you gain first users, what you hope to showcase with the business, and where you focus the marketing to retain and grow customers. The second seems obvious, but confounds many people. It’s easy to say a number, but more importantly, what’s the number for. Think, how many and what kind of people you need to develop and grow the business, what kind of contacts and experiences you need to reach new markets or talk to partners, then give a rough number and ask concretely. Judges appreciate concrete action plans, rather than super-precise numbers for potential investments.

Demo

Last year’s winning team had built an app, but forgot all about it, until after the presentation. When they showed it, it made all the difference. Sometimes, you won’t be so lucky. A demo needs to make your business alive and needs to be very short, less than 1 minute. Focus on a potential customer, don’t explain too much, make story such as this “hey I have this problem today, I have no date, I go to this app, log-in, then clikc-click, I pick a potential date interested for tonight, click-click on her favorite restaurants, what she likes, the click-click I book a table, and already reserve an Uber to drive us to our events, click-click, she gets a notice, I have calendar appts, Ubers and OpenTables are booked, my movie/museum tickets are in my inbox (Passbook for iphone), etc. The app is called DateTonite, and you can be a on a new date tonight with interested people. This app takes me from on-line to offline in seconds.”.

Don’t focus on features, don’t focus on you, don’t focus on your coding, or you design, or other crap. Just focus on the user, problem, and how it’s solved. Then go on with the presentation. The Demo is just a teaser, leave the Judges asking and wanting more. If it’s an app, working app is great. If it’s web, just do screen mock-ups, and show the steps. If it’s something else, show pictures, and how it works. The Demo sometimes can make all the difference for your team.

Business plan

There’s a lot of stuff to suggest for the business plan, but every Judge knows this is more fairytale than a Disney movie. Few points: potential markets are always overstated, so immediately focus on a segment you’re targeting. Define a segment and customer profiles (personas) as much as possible to not seem like you’re the next facebook or Apple or Microsoft. Definitely identify competitors and who is similar and who is not. This shows maturity and that you understand you’re not alone in this world. Once you show competitors, outline how different you are and why there’s still market for that. Definitely point out if there’s a pricing strategy involved, or this is something you still need to test and develop. Humility at this stage is much appreciated, when it’s accompanied by a good dose of drive and motivation, as opposed to completely unenlightened arrogance and naivety. Better to focus on how you get traction, which markets first, how product development will grow and which ideas need to be tested and validated.

Mentors and Questions

One common feedback from all Mentors and Judges was that we weren’t used enough! That’s right, we’re there for the teams. Many teams, even with a few minutes left, were utterly hesitant to ask questions, to check their slides, their business, ideas, development, get feedback, etc. Don’t stop asking questions. Test and try your Mentors to the end. You need help, we’re here for you, so fire away with the questions. The more questions you ask, the better decisions you’ll make, the more confidence you’ll have. Remember, telling is selling, and asking is buying. You are partly pitching when you’re asking questions. Ask anyone what they think about your ideas, your solutions/app/software, etc. The Mentors need to be just as exhausted you are.

There’s always one more thing

Enjoy and learn as much as possible.  For each point above, there’s a lot of stuff, but I hope the above is a general guideline to get everyone off ground and running sooner and faster. I hope many previous and new Mentors will sound off with additional feedback from last time. Also, here are a only few good links to check out:

http://blog.slidebean.com/blog/2015/2/20/8-startup-pitch-deck-must-haves

http://steveblank.com/tools-and-blogs-for-entrepreneurs/

http://happystartups.quora.com/10-awesome-tools-a-happy-startup-shouldn%E2%80%99t-live-without

 

Happy building!
Vele SamakПовик за блогери на Startup Weekend Skopje 2015

Што е Startup Weekend?

Startup Weekend претставува 54 – часовен глобален настан каде се здружуваат програмери, менаџери, студенти, маркетинг експерти и млади претприемачи со цел да генерираат нови идеи за бизнис и да направат план како успешно да ги реализираат, каде ментори се локални и меѓународни стартап експерти.

Во Скопје, овој настан оваа година ќе се одржи по 4ти пат од 8ми до 10ти мај  каде се очекуваат повеќе од 75 учесници и многу локални и меѓународни ментори и судии. Минатогодишниот Startup Weekend Skopje се одржуваше од 19ти до 21ви септември во просториите на New Man’s Business Accelerator каде имаше над 60 учесници, 11 ментори и околу 20 волонтери.

Сакате да станете официјален блогер за Startup Weekend Скопје?

Напишете зошто сакате да присуствувате на Startup Weekend Skopje за шанса да ја добиете титулата „Официјален блогер и медиум“.

5 зошто, 5 затоа:

 • Изложете го вашиот блог/медиум на бизнис, технологија и иновативни лидери

 • Поврзете се со претприемачи, стартапи, дизајнери и инженери

 • Добијте информации и слики од прва рака

 • Имајте пристап до сите тимови, ментори и што е тоа што тие го прават

 • 54 часа забава!

Како да станете официјален блогер/медиум на SW Skopje:

 • Објавете блог пост „Зошто сакам да присуствувам на SW Skopje“ на Англиски или Македонски до 26ти Април

 • Споделете го на Facebook и Twitter со хаштаг #SWSkopje

 • Пополнете ја апликацијата подолу

Организаторите ќе ги одберат Официјалните SW Skopje блогери и медиумски партнери и ќе ги известат преку меил до 28ти Април. Одбраните кандидати треба да го потврдат своето присуство до 1ви Мај. 5 блог постови ќе бидат официјално објавени на страницата на Up Global Sw Skopje.

Application form
Get your unique chance to blog about Startup Weekend Skopje!

This year, we wanted to bring some fresh and cool initiatives to Startup Weekend Skopje. As we all know bloggers in Macedonia rule the internet! That is why we wanted to create a special opportunity for them, and to give them time, space and liberty to come to the event and share their own personal thoughts about Startup Weekend Skopje!

Here is how we as Startup Weekend Skopje organizers welcome you bloggers to join the startup fun and crazy from 8-10 May at Telekom Innovation Center!

What is Startup Weekend?

Startup Weekend is a 54 hour global event where developers, designers, marketers, product managers and startup enthusiasts come together to share ideas, form teams, build products and launch startups!

In Skopje, this event will be held from the 8th to the 10th of May for the 4th time where we expect more than 75 participants, and lots of local and international mentors and judges. Last year’s Startup Weekend was held from the 19th to the 21st of September in New Man’s Business Accelerator where we had 60 participants, 11 mentors and 20 volunteers.

Want to become an official SW Skopje blogger or media partner?

Blog about “Why I want to attend SW Skopje” for a chance to win the exclusive title “Official blogger or media partner”.

5 reasons to apply:

 • Expose your blog to business, technology and innovation leaders

 • Connect with entrepreneurs, startups, designers and developers

 • Have access to exclusive informations and photos

 • Have access to all the teams and mentors and what they do

 • 54 hours of fun!

How to become an official blogger or media partner?

 • Publish a blog post on “Why I want to attend Sw Skopje?” (in macedonian language) before April 26th.

 • Share it on Facebook and Twitter with the hashtag #swskopje.

 • Fill in the application form below.

The organizers will select Official Startup Weekend Skopje bloggers and notify them via email by April 28th.

Selected candidates are required to confirm their availability by May 1st.

5 blog posts will be officially posted on the Up Global SW SKOPJE website

We are looking forward meeting you!!

Application form
Success story: The Offline Social Network

Меѓу успешните стартап приказни кои произлегоа после Стартап Викенд Скопје е и SociaLab кој на минатогодишниот настан ја претставија идејата The Offline Social Network.

Идеата за продуктот е да се создаде мобилна и веб платформа која што би помогнала обичните корисници на социјалните мрежи да поминат помалку време гледајќи во екраните од телефоните и компјутерите и да се социјализираат повеќе во вистинскиот свет без да се намали нивното присуство на социјалните мрежи. За нивната активност на апликацијата тие ке добиваат награди од типот на попусти и гратиси.

Од SociaLab деновиве зборувавме со основачот Волхан Салаи, кој го сподели своето досегашно искуство после Стартап Викенд.

The Offline Social Network_

Дали апликацијата што ја изработивте работи во моментов?

На Стартап Викенд Скопје имавме само мокап за iOS. Од тогаш имаме развивано Android апликација која што ке биде пуштена во бета во Македонија, се надеваме пред следниот стартап викенд на 8ми Мај.

Дали во меѓувреме најдовте инвеститор за апликацијата?

Ние всушност најдовме инвеститори две недели пред почетокот на стартап викенд. Но како што знаете можат на една рака да се избројат стартапите кои што имаат добиено инвестиција од Ангел инвеститори од странство така да беше многу тешко да се направи целиот процес на примање на инвестицијата и се одлагаше многу поради административни проблеми. Но можам да кажам дека сме скоро готови, преостанува уште многу малку, според планот за една недела ке имаме основана компанија со примена инвестиција. Инаку инвеститорите се од Норвешка и од Америка, не би сакале да објавиме колкава е количината на инвестицијата.

Што е она што го добивте на последниот #swskopje?

Ух.. што да кажам попрво. Добивме големо искуство, на пример прв пат во живот презентирав нешто пред публика поголема од 1 човек. Исто така запознав многу важни, успешни, паметни и страсни луѓе од малиот но ветувачки свет на стартапи во Македонија. Морам да се пофалам дека, баш на стартап викенд запознавме многу паметни и успешни ментори. Благодарение на еден од нив, денес имаме неофицијално партнерство со над 300 големи успешни компании во Америка меѓу кои што се, McDonald’s, Pepsi, Ford, P&G и многу други.

 Дали се гледаме пак на 8ми Мај?

Секако. Многу сум возбуден за следниот стартап викенд. Бидејќи сигурен сум дека овој пат ке биде подобар, поголем, позабавен, понапорен, поуспешен и сега преостанува вистинскиот предизвик да се победи. За 8ми Мај се спремаме, и ќе дојдеме спремни за победа 🙂 се надевам дека нема да биде лесно.

 Картите за Стартап Викенд Скопје се веќе во продаба. Повеќе информации за како да бидете и вие дел од настанот можете да пронајдете тука.
Success Story: Победникот Bubblr

Од Startup Weekend Skopje излегоа многу успешни приказни. Една од нив е и приказната на тимот Babblr чија апликација ја доби поддршката од судиите и беа победници на минатогодишниот #swskopje. Babblr app е локациска апликација која препорачува места за забава во вашата непосредна близина и имавме можност да видиме само демо верзија. Сега е преименувана во Cirql и тимот активно работи за да може апликацијата да ја видиме на маркет.

Bubblr_1

За тоа какво беше нивното искуство со учеството на #swskopje можете да прочитате од интервјуто што го направивме со дел од тимот.

Дали апликацијата што ја изработивте работи во моментов?

Сè уште работиме на апликацијата. За Android е скоро готова, а и на iOS се прават последните тестови. Се надеваме дека во брза иднина ќе имаме финална верзија на маркет.

Дали во меѓувреме најдовте инвеститор за апликацијата?

Бевме зафатени со креирање на самата апликација и нејзино подобрување. Сеуште се немаме активно вклучено во наоѓање на инвеститори.

Што е она што го добивте на последниот #swskopje?

Научивме да функционираме како 1 и многу сме горди поради тоа. Научивме заедно-внимателно да ги ислушаме понудените совети и решенија од менторите и заедно да ги анализираме и да ги адаптираме во нашите планови. Колку повеќе средби со менторите, толку повеќе подобрувања доживуваше тогашниот Babblr, сегашниот Cirql. Научивме и како да работиме непрекинато 48 часа, но тоа е друга, поспана приказна.

Дали се гледаме пак на 8ми Мај?

Зошто да не Секогаш сме спремни за нов предизвик и забава.

Доколку сакате да бидете дел од овогодишниот Startup Weekend Skopje, побрзајте early bird картите се веќе во продажба.