← Techstars Blog

V nasledujúcich riadkoch ti v krátkosti vysvetlíme, ako to vyzerá počas celého víkendu a ako to celé prebieha. Jednak preto, aby si sa vedel pripraviť, a tiež preto, aby si vedel, do čoho ideš.

Registrácia
Ak si si kúpil lístok na tomto linku, len si zaškrtneme, že si prišiel. Dostaneš tričko, balíček s darčekmi a môžeš si nájsť miesto, kde sa ti bude najlepšie pracovať.

 

Úvod
Privíta ťa facilitátor, ktorý predstaví celú myšlienky startup weekendu, povie pár slov o pravidlách, vysvetlí, čo kde nájdeš, koho sa spýtať, ak niečo nevieš, a predstaví partnerov podujatia, mentorov, porotu a organizátorov.

Elevator pitch (výťahová prezentácia)
Dostaneš 60 sekúnd na opísanie problému, ktorý sa chystáš riešiť, svojich potenciálnych zákazníkov a spôsobu, ako ich uspokojíš. Predstav si, že si vo výťahu stretol investora, ktorý dokáže tvoj nápad zafinancovať, a jediný čas, ktorý máš k dispozícii, je jedna minúta, kým sa výťah dostane na najvyššie poschodie. Sústreď sa na to najdôležitejšie. Na našom Facebooku nájdeš niekoľko šikovných rád a trikov, ako vybrať to najpodstatnejšie.

Skladanie tímov
Vôbec nevadí, ak si prišiel sám. Ver, že takých prípadov tam bude viac. Dokonca nevadí, ani ak si prišiel bez nápadu na startup. Pri minútových prezentáciách si môžeš nájsť niekoho, kto ťa zaujal a myslíš si, že mu dokážeš pomôcť svojimi zručnosťami a skúsenosťami. Budeme hlasovať za max 10 tímov, ktoré postúpia do súťažnej časti. Ak tvoj nápad neprejde sitom, nič sa nedeje, môžeš s ním pokračovať ďalej, no musíš nájsť minimálne jedného človeka, ktorý bude na ňom spolu s tebou pracovať alebo sa môžeš pridať k inému tímu.

Makaj!
Už v piatok podvečer začínaš pracovať na rozvoji svojho nápadu. Nezabudni, že máš len 54 hodín, a tak sa nesnaž postaviť Rím alebo vymyslieť nový Facebook. Porota chápe, koľko času si mal. Podstatné ja začať a sústrediť sa na prieskum trhu, business model, prípadne jednoduchý prototyp svojho riešenia, ktorý môžeš ukázať počas nedeľného finále.

Mentoring
Počas piatka a soboty sa pri tebe zastavia mentori. Ich úlohou bude nasmerovať ťa a poskytnúť cenné rady na základe ich skúseností z biznisu. Pýtaj sa, koľko môžeš, každá rada ťa môže posunúť ďalej.

Finálová prezentácia
V nedeľu popoludní bude tvojou úlohou dať do prezentácie všetko, čo si spravil za uplynulý víkend. Budeš hovoriť pred skutočnými investormi a tých zaujímajú čísla a predovšetkým to, ako dobre rozumieš svojim budúcim zákazníkom a problému, ktorý rieši tvoj nápad. Znova platí, že sa musíš sústrediť na to podstatné. Budeš mať 5 minúť na to, aby si po prvýkrát predal svoj nápad.

Vyhlásenie výsledkov
Môžeš si vydýchnuť. O tomto čase budeš mať to najpodstatnejšie za sebou. Porota vyberie tri najlepšie nápady. Rozhoduje hlavne kvalita business modelu, pochopenie cieľovej zákazníckej skupiny, business potenciál, to, koľko si toho stihol, a tiež spôsob, akým si to odprezentoval.

Bez ohľadu na to, či budeš medzi víťaznými tímami, si spravil dôležitý krok. Začal si – a to je najväčšia výhra. Už teraz si totiž bližšie k úspešnému podnikaniu ako väčšina tvojich známych.

Ak máš akékoľvek otázky, napíš nám na kosice@startupweekend.org a nezabudni si kúpiť lístok na tomto linku.

Ladislav Kužma