Ktoré biznis nápady a ako podporí banka? Rozhovor s Jánom Žovinom z Programu pre začínajúcich podnikateľov

V poslednej dobe priniesla Slovenská sporiteľňa niekoľko zaujímavých noviniek ako zrušenie billboardových kampaní a mnoho ďalších zelených nápadov, čo vás k tomu viedlo?
V spoločnosti výrazne zarezonovalo rozhodnutie zrušiť billboardy a všetku vonkajšiu reklamu. Snažili sme sa tak doručiť posolstvo, že ako veľký zadávateľ reklamy a najväčšia banka na Slovensku vieme byť ako zodpovedný a inovatívny líder a fungovať ďalej aj bez toho, aby sme prispievali k vizuálnemu smogu vo verejnom priestore.

Okrem Startup Weekendu podporujete aj iné programy pre začínajúcich podnikateľov, aká je motivácia banky podporovať tento segment?
Startup Weekendy po celom Slovensku ako i iné podujatia, ktorých sa zúčastňujeme, nám umožňujú byť bližšie v komunite, kde vieme byť nápomocní. Vidíme, že sa ich aktívne zúčastňujú aj mladí ľudia, ktorí majú spočiatku nejasný nápad, cieľ, víziu, ale počas necelých troch dní sa snažia tomu dať kontúry a posunúť to o krok vpred. Na základe našich niekoľkoročných skúseností so začínajúcimi podnikateľmi sa snažíme relevantne vyjadriť k biznis plánom, jeho validácií a finančnému nastaveniu podnikania.

Ako sa na začínajúcich podnikateľov pozerá banka?
Ako banka už 4 roky vieme podporiť podnikateľa v každej fáze podnikania – či je social business, či ide o začínajúceho podnikateľa v idea stage, zabehnutú prevádzku so stabilnou klientelou, alebo stredný či veľký podnik.

Čo sa týka startupov, pozeráme sa naňho ako na človeka alebo tím, ktorý o podnikaní ešte len uvažuje alebo už začal, ale ešte nemá stabilné tržby. Na jednej strane ide o ľudí, ktorí len plánujú svoj nový biznis a dobre im padne naša spätná väzba, poprípade financie na rozbeh a na druhej strane novozaložené spoločnosti, ktoré nemajú ucelenú účtovnú závierku za kalendárny rok – napríklad za celý rok 2018 a nie sú pre iné banky štandardne financovateľné. Takýto začiatočníci najčastejšie prichádzajú do Slovenskej sporiteľne po peniaze, čo je prirodzené, nakoľko ako najväčšia komerčná banka sa venujeme aj začínajúcim biznisom bez podnikateľskej histórie a inde by zrejme ako startup nesplnili podmienky.

Keď sa povie startup, väčšina ľudí si predstaví niečo technologické, inovatívne.
Máme minimum takých technologických startupov,  tie často krát využívajú iné formy financovania než bankové.  Ide o bežných živnostníkov, podnikateľov z rôznych oblastí. Napríklad mladý zubný lekár, ktorý chce prebrať zabehnutú alebo si otvára vlastnú ambulanciu na zelenej lúke a potrebuje na vybavenie a na rozbeh. Zamestnanec strojárskej firmy, ktorý už nabral množstvo pracovných skúseností, kontaktov a objednávok a chce ich vybaviť prostredníctvom vlastného CNC stroja. Pilčík, ktorý pracuje v lese a potrebuje vlastnú pílu na drevo. IT- čkar, ktorý už nechce byť zamestnancom a chce sa osamostatniť a začať pracovať na svojich projektoch. Či žena, ktorá doma pečie torty a je to jej veľké hobby, avšak nechce už ďalej fungovať týmto spôsobom a množstvo ďalších prípadov, ktoré by som mohol spomenúť.

Čo je pre vás potvrdením potenciálu podnikateľského nápadu?
Biznis nápady našich klientov sa snažíme preniesť do biznis plánov. Bezplatne konzultujeme so začínajúcimi podnikateľmi  ich zámery každý deň, keďže sme banka,  v drvivej väčšine za nami chodia pre peniaze. Jednotlivci ako i tímy prichádzajú do banky s rôznym stupňom ich pripravenosti, preto naše stretnutia nie sú vždy len pozitívne, ale často poukazujeme na nedostatky, chyby, dávame im dole ružové okuliare a mnohých od podnikania odradíme. Samozrejme, ani my presne nevieme či daný biznis prekoná očakávania klienta alebo skončí za mesiac. Vieme si však spoločne dôkladne prejsť ich biznis plán, cashflow plán a poukázať na riziká, ktoré je možné odhaliť už na začiatku. Odhalením rizík, dobrým naplánovaním cashflow plánu, poprípade plánu B sa zvyšuje nielen ich, ale i naša šanca na úspech. Výsledky tvrdej práce podnikateľa či podnikateľky sa dostavia často krát až po viac než roku. Výsledky našej práce taktiež. Nakoľko sme s klientom počas jeho rozbehu – prvých rokov i krokov – riešime množstvo vecí spolu s ním, či už jeho úspech, ale i problémy. Najväčším naším úspechom je, keď sa klient rozbehne, je samostatný, začne vytvárať nové pracovné miesta a môže byť mentorom v danej oblasti pre ďalších našich nových začínajúcich podnikateľov a podnikateľky.

Máte v rámci Slovenskej sporiteľne nejaké mechanizmy, ktorými dokážete pomôcť začínajúcim podnikateľom vyrásť?
Naozaj pri nich platí, že každý z nich je iný, originálny. Preto je ťažké vytvoriť nejaké univerzálne použiteľné mechanizmy, ide najmä o kooperáciu. Snažíme sa byť pri začínajúcich podnikateľoch už od začiatku, od samotného nápadu. Stáť pri ich prvých biznis krokoch a ich významných rozhodnutiach, najmä na začiatku dať konštruktívnu spätnú väzbu a samozrejme, financovať ich nápady. Na prvý rok podnikania majú bezplatný Biznis účet. Financovanie im našijeme na mieru podľa toho, koľko si z podnikania vedia vyčleniť financií na splátku. Biznisy, ktoré finančne alebo nefinančne podporíme, komunikujeme verejnosti online, ale aj v rámci banky. Pracuje u nás vyše 4000 potenciálnych klientov.

Ak majú naši klienti konkrétnejšie požiadavky a my ich nevieme priamo vyriešiť, napríklad prerastú možnosti nášho programu, posúvame ich nielen v rámci našej banky a našich top klientov i na ďalších mentorov, špecialistov a poradcov mimo banky. Táto pomoc a kooperácia v spolupráci so zodpovedným financovaním a pravidelnou komunikáciou vytvára peknú synergiu. Zúčastňujeme sa workshopov, konferencií, festivalov, kam pozývame aj našich klientov. Alebo skúsenosti s prácou s našimi klientmi zdieľame na školách, na podnikateľských fórach.

Čo nové chystáte pre vašich klientov v nasledujúcich mesiacoch?

Mám ďalších 6 kolegov v regiónoch. Každý deň pracujeme  so začínajúcimi podnikateľmi z celého Slovenska, pomáhame im zreálniť očakávania, kladieme im často krát aj nepríjemné otázky, ktoré s podnikaním súvisia alebo môžu ho výrazne ovplyvniť. Naďalej podporujeme a zviditeľňujeme iniciatívy a služby, ktoré pomáhajú podnikateľom: Národné podnikateľské centrá Slovak Business Agency, Akčné ženy, coworkingy, vysoké školy, portál podnikajte.sk a množstvo ďalších. Čo sa týka plánovaných akcií – minulý rok sme spolu s množstvom partnerov organizovali  Úrokové prázdniny na nové podnikanie. Cieľom iniciatívy bolo vyzdvihnúť a podporiť začínajúcich podnikateľov, ako aj neziskové organizácie, ktoré svojimi aktivitami zabezpečia pravidelný udržateľný príjem a umožnia vytváranie nových pracovných miest. Radi by sme aj tento rok túto iniciatívu zopakovali a preto budeme radi, ak sa do nej zapoja viac komunitných a mediálnych partnerov.

Viac o našich aktivitách a klientoch sa dozviete na www.zacinamepodnikat.sk alebo na facebookovej stránke Tipy a rady pre podnikanie.

Kto je Ján Žovin

Ján sa najmä vyzná v odvetví retailu, kde prešiel viacerými manažérskymi pozíciami. Má skúsenosti s otváraním a rozbiehaním maloobchodných predajní domácich i nadnárodných spoločností. V roku 2015 rozbiehal vlastné podnikanie v oblasti internetového predaja a nových foriem low‑cost retailových sietí.

V Programe pre začínajúcich podnikateľov a podnikateľky pomáhal rozbiehať internetové obchody, ambulancie, výrobné a IT spoločnosti, radil pri rozbehu viacerých start-upov. Ján odporúča: „Každý nápad sa snažte overiť a nejaký čas testovať, určite sa to oplatí.“ V roku 2017 a 2019 pôsobil ako mentor na Startup Weekende v Žiline a v Bratislave.
Čo je startup weekend, ako funguje a prečo by si si to mal vyskúšať

Možno to poznáš –  z času na čas dostaneš nápad, o ktorom si presvedčený, že je skvelý. Zbadal si niečo, čo sa dá robiť lepšie, rýchlejšie, jednoduchšie alebo lacnejšie? Problémom je, že veľa z nás si tieto nápady uloží „do šuplíka“ a zabudneme na ne,  až kým si neprečítame o úspešnej firme, ktorá…robí presne to, čo si vymyslel pár mesiacov alebo rokov dozadu.

Skúšal si niekedy premýšľať nad tým, prečo to vlastne robíš? Prečo sa bojíš vypustiť vlastný nápad z útrob svojej hlavy do reality? Ako môžeš vedieť, že to nie je nápad, ktorý ťa bude živiť do konca života? Ako môžeš vedieť, že to nebude ďalší Amazon, Google alebo ďalšia slovenská pecka ako sli.do, či Sygic? (Áno, obe sú zo Slovenska.)

Startup Weekend je jeden víkend, presnejšie 54 hodín, počas ktorých sa môžeš pozerať na svet inak. Je to možnosť otvoriť svoj „šuplík“, vytiahnuť z neho ten najlepší nápad a zamakať na ňom. Dáme ti k tomu všetko, čo budeš potrebovať, aj keď jediné, čo v skutočnosti potrebuješ, je prestať hľadať výhovorky.

S výhovorkami ti nepomôžeme, to si musíš poriešiť sám…
S týmto ti ale pomôcť vieme:

Mentori
Počas víkendu ťa budú sprevádzať skúsení podnikatelia, vývojári, marketingoví experti, freelanceri a tiež investori. Snažíme sa zostaviť skupinku ľudí, ktorí ti budú vedieť zodpovedať všetky otázky, prekonať všetky bariéry a pomôcť ti, aby si za 54 hodín posunul svoj šuplikársky nápad bližšie k reálnemu produktu alebo startupu. Postupne ich budeme predstavovať na našom webe a Facebooku.

 

Rovnakí ľudia ako ty
Jedným z dôvodov, prečo sa občas bojíme vlastného nápadu, je naše okolie. Steva Jobsa považovali na začiatku za čudáka tiež. Predstav si, že na jeden víkend budeš obklopený ľuďmi, ktorí myslia rovnako ako ty. Ľudia, ktorí hýria nápadmi a hľadajú aj ten najmenší priestor na inováciu, alebo ľudia s vášňou pre podnikanie. V skutočnosti je táto atmosféra neskutočne uvoľňujúca, pretože môžeš byť sám sebou.

 Investori
Piatkové poobedie, celú sobotu a polovicu nedele sa nimi veľmi nezaoberaj. Tvojou úlohou je, predovšetkým, preskúmať problém, ktorý trápi tvojich potenciálnych zákazníkov a ktorý sa snažíš svojim nápadom vyriešiť. Zameraj sa na to, čo potrebujú tvoji zákazníci a čo sa dokáže uchytiť na trhu. Nezamýšľaj sa veľmi nad tým, čo chcú počuť investori. Tých totiž najviac zaujíma potenciál, ktorý má tvoj nápad, a ten závisí od toho, ako dobre rozumieš svojim zákazníkom.

Jedlo, káva, relax
Celý víkend sa nemusíš starať o nič, len makať. Zvyšok je na nás – internet, jedlo, pitie, káva a aj priestor na krátky oddych a relax. Proste všetko, čo budeš potrebovať, aby si neumrel počas práce, ti dáme! Ešte aj tričko a nejaké tie darčeky dostaneš!

 

Prvý krok
Toto je posledná vec, s ktorou ti vieme pomôcť. Dáme ti priestor začať, spoznať viac ľudí ako ty, možnosť spoznať zaujímavých a skúsených odborníkov a tiež možnosť odprezentovať svoj nápad investorom v nedeľnom finále. Stále je to však len PRIESTOR pre krok, ktorý musíš spraviť TY.

Budeš radšej ďalej hľadať dôvody, prečo držať svoje nápady v šuplíku, alebo to skúsiš konečne rozbaliť?

Lístky na podujatie TU.
Ako funguje Startup Weekend

V nasledujúcich riadkoch ti v krátkosti vysvetlíme, ako to vyzerá počas celého víkendu a ako to celé prebieha. Jednak preto, aby si sa vedel pripraviť, a tiež preto, aby si vedel, do čoho ideš.

Registrácia
Ak si si kúpil lístok na tomto linku, len si zaškrtneme, že si prišiel. Dostaneš tričko, balíček s darčekmi a môžeš si nájsť miesto, kde sa ti bude najlepšie pracovať.

 

Úvod
Privíta ťa facilitátor, ktorý predstaví celú myšlienky startup weekendu, povie pár slov o pravidlách, vysvetlí, čo kde nájdeš, koho sa spýtať, ak niečo nevieš, a predstaví partnerov podujatia, mentorov, porotu a organizátorov.

Elevator pitch (výťahová prezentácia)
Dostaneš 60 sekúnd na opísanie problému, ktorý sa chystáš riešiť, svojich potenciálnych zákazníkov a spôsobu, ako ich uspokojíš. Predstav si, že si vo výťahu stretol investora, ktorý dokáže tvoj nápad zafinancovať, a jediný čas, ktorý máš k dispozícii, je jedna minúta, kým sa výťah dostane na najvyššie poschodie. Sústreď sa na to najdôležitejšie. Na našom Facebooku nájdeš niekoľko šikovných rád a trikov, ako vybrať to najpodstatnejšie.

Skladanie tímov
Vôbec nevadí, ak si prišiel sám. Ver, že takých prípadov tam bude viac. Dokonca nevadí, ani ak si prišiel bez nápadu na startup. Pri minútových prezentáciách si môžeš nájsť niekoho, kto ťa zaujal a myslíš si, že mu dokážeš pomôcť svojimi zručnosťami a skúsenosťami. Budeme hlasovať za max 10 tímov, ktoré postúpia do súťažnej časti. Ak tvoj nápad neprejde sitom, nič sa nedeje, môžeš s ním pokračovať ďalej, no musíš nájsť minimálne jedného človeka, ktorý bude na ňom spolu s tebou pracovať alebo sa môžeš pridať k inému tímu.

Makaj!
Už v piatok podvečer začínaš pracovať na rozvoji svojho nápadu. Nezabudni, že máš len 54 hodín, a tak sa nesnaž postaviť Rím alebo vymyslieť nový Facebook. Porota chápe, koľko času si mal. Podstatné ja začať a sústrediť sa na prieskum trhu, business model, prípadne jednoduchý prototyp svojho riešenia, ktorý môžeš ukázať počas nedeľného finále.

Mentoring
Počas piatka a soboty sa pri tebe zastavia mentori. Ich úlohou bude nasmerovať ťa a poskytnúť cenné rady na základe ich skúseností z biznisu. Pýtaj sa, koľko môžeš, každá rada ťa môže posunúť ďalej.

Finálová prezentácia
V nedeľu popoludní bude tvojou úlohou dať do prezentácie všetko, čo si spravil za uplynulý víkend. Budeš hovoriť pred skutočnými investormi a tých zaujímajú čísla a predovšetkým to, ako dobre rozumieš svojim budúcim zákazníkom a problému, ktorý rieši tvoj nápad. Znova platí, že sa musíš sústrediť na to podstatné. Budeš mať 5 minúť na to, aby si po prvýkrát predal svoj nápad.

Vyhlásenie výsledkov
Môžeš si vydýchnuť. O tomto čase budeš mať to najpodstatnejšie za sebou. Porota vyberie tri najlepšie nápady. Rozhoduje hlavne kvalita business modelu, pochopenie cieľovej zákazníckej skupiny, business potenciál, to, koľko si toho stihol, a tiež spôsob, akým si to odprezentoval.

Bez ohľadu na to, či budeš medzi víťaznými tímami, si spravil dôležitý krok. Začal si – a to je najväčšia výhra. Už teraz si totiž bližšie k úspešnému podnikaniu ako väčšina tvojich známych.

Ak máš akékoľvek otázky, napíš nám na kosice@startupweekend.org a nezabudni si kúpiť lístok na tomto linku.
Ján Žovin: Pre mňa je úspech, keď sa živnostník postaví na vlastné nohy a živí sa tým, čo ho baví

Špecialista Ján Žovin má skúseností s otváraním a rozbiehaním maloobchodných predajní domácich i nadnárodných spoločností na slovenskom trhu. Aktívne sa pohyboval najmä v odvetví retailu, prešiel viacerými manažérskymi pozíciami a rozbiehal aj vlastné podnikanie. Teraz pomáha rozbehnúť biznis začínajúcim podnikateľom v regióne Žilina.

Je v Žiline a okolí záujem o podnikanie?
Áno, a myslím, že pomerne veľký. Každý týždeň mám nových záujemcov – začínajúcich podnikateľov, ktorí prichádzajú pre bezplatné informácie, konzultácie, poprípade chcú samotné financovanie ich biznisu.

Kto sú záujemcovia?
Vo väčšine prípadov ide o mužov a skôr tých mladších, ktorí sú často ochotní podstúpiť aj väčšie riziko, aby naplnili svoje predstavy či vízie. Záujemcovia prichádzajú z rôznych odvetví či oblastí avšak s rovnakým cieľom – prídu si po rady a chcú posunúť ich nápad, poprípade samotný biznis vpred.

Ako zistím, že môj nápad má potenciál uspieť a zo mňa bude ďalší Zuckerberg?
Stretávam sa s dvoma typmi „Zuckerbergov“ – prvá skupina má záujem o poradenstvo a konzultáciu, tam prichádza množstvo ľudí z rôznych oblastí, pričom často ide o bežných ľudí – nepodnikateľov, ktorí prichádzajú len s určitou predstavou o ich biznise alebo sa len pýtajú na veci otázky súvisiace s podnikaním ako takým. No a potom sú tu ľudia, ktorí už majú vymyslený biznis model a chceli by ho prefinancovať. Príbehov je mnoho a sú z rôznych oblastí, či už ide o gastro, strojársku výrobu, dopravu, služby, IT, maloobchod atď. Na úspešný príbeh sa však pozerám asi inak ako ostatní a aj ako Zuckerberg (smiech). Pre mňa je úspešný príbeh aj ten, keď sa živnostník postaví na vlastné nohy a začne sa živiť niečím, čo ho napĺňa a robí mu radosť.

Napríklad?
Mal som klienta, ktorý niekoľko rokov pracoval ako vodič – zamestnanec, keď sa napokon rozhodol otvoriť si živnosť a začať pracovať ako kuriér. V súčasnosti úspešne prevádzkuje kuriérske služby a doručil už tisícky balíkov v rámci stredného Slovenska.

Čo podniknúť, keď mám svoju víziu a sny, ale neviem čo s nimi? S čím majú najväčší problém záujemcovia?
Snažíme sa s každým osobne stretnúť, prebrať jeho nápad, poradiť, či by z toho mohol byť aj úspešný biznis. To, či nápad bude ziskový alebo nie, je veľmi ťažké zhodnotiť hneď na začiatku. Záleží to na množstve interných ako aj externých faktorov, ktoré prichádzajú v čase a vedia poriadne zatriasť nielen s novovzniknutou spoločnosťou. Kľúčovými faktormi pri posudzovaní potenciálu biznisu sú osobnosť začínajúceho podnikateľa (jeho osobnostné vlastnosti, skúsenosti, disciplína), biznis model, plán cash flow a odhalenie viditeľných rizík.

Ako si rýchlo si dokážem overiť svoj podnikateľský nápad pred tým, ako investujem peniaze do jeho rozvoja?
Overenie si nápadu je dôležité, avšak v niektorých prípadoch to nie je úplne najjednoduchšia cesta. Neexistuje totiž univerzálny spôsob, ktorý by sa dal aplikovať naprieč odvetviami. Zväčša začínajúci podnikatelia testujú svoje nápady v prostredí, v ktorom žijú, či už ide o rodinu, priateľov, školu alebo prácu. Rozhodne je potrebné, aby sa snažili zistiť čo najviac informácií zo všetkých možných zdrojov, či už ide o preverenie si očakávaného dopytu, cien, marží, konkurencie, dodávateľov, odberateľov atď.

Koncom októbra bude v Žiline Startup Weekend. Na čo by som sa mal zamerať, ak chcem z tohto podujatia vyťažiť čo najviac?
Účasť na podujatí, samozrejme, treba využiť na aktívnu komunikáciu s mentormi a aj s ostatnými účastníkmi, nadviazať s nimi kontakty a naplno ich využiť. Určite odporúčam, aby si účastníci ešte pred podujatím spísali otázky, odpovede na ktoré by vedeli ich a ich podnikanie posunúť ďalej tak, aby mohli rozpracovať svoj projekt od idey až po relevantný výstup, ktorý sa následne môže pretaviť v životaschopný projekt. No a samozrejme, treba počúvať a nechať si poradiť, aby sa nestalo, že v biznis pláne napríklad precenia očakávané tržby a podcenia náklady.

Čoho by sa mali ešte vyvarovať?
Ján bude mentorovať účastníkov Startup Weekend v Žiline počas víkendu. Ak sa vám stane, že sa na Startup Weekende nemôžete z rôznych dôvodov zúčastniť, na bezplatnú konzultáciu s Jánom Žovinom sa môžete prihlásiť priamo na www.zacinamepodnikat.sk
#SWKE2017 ďakuje partnerom, bez ktorých by nič z tohto nebolo možné: WebSupport.sk

Podstatou tohto celosvetového startupového podujatia je spájať ľudí, ktorí chcú niečo dokázať a chcú pracovať na niečom novom a tiež spojiť nápad s tímom. Objaviť talenty, nápady s potenciálom, nájsť zdroje, ktoré sú dostupné v okolí. Znie to neuveriteľne, ale počas jedného víkendu sa môžeš naučiť viac ako za celý rok a pochopiť viac vecí ako počas celého štúdia. Je to síce krátky čas, ale o to intenzívnejší, počas ktorého zistíš čo založenie a rozbehnutie startupu v sebe prináša.

Startup Weekend by nebolo možné zorganizovať bez partnerov, ktorí projekt podporili rôznymi spôsobmi – finančne, vecne, osobne (mentori, judges).

Ďakujeme preto všetkým partnerom, vďaka ktorým sme mohli už po piatykrát zrealizovať event, na ktorom sa rok čo rok formujú nové tímy, ktoré pracujú na startupoch.

 

WebSupport.sk

Spoločnosť Websupport poskytuje webhostingové služby a je registrátorom domén.

Na slovenskom trhu je najväčším hostingom a postupne rastie aj na rakúskom, českom a maďarskom trhu..

V začiatkoch jej internetová komunita veľakrát pomohla. Dnes to chce vrátiť tým, ktorí to najviac potrebujú. Preto s hrdosťou podporuje rôzne aktivity a projekty, ktorými rastie snaha o zlepšenie slovenského trhu a budúcnosti nasledujúcich generácii.

Zakladateľ Websupportu Michal Truban je úspešný podnikateľ, mentor a investor do startupov.

Stojí za startupmi ako Nicereply (víťaz StartupAwards.SK 2011), Scaledo a InHiro (víťaz StartupAwards.SK 2013). Websupport dlhodobo podporuje podujatia pre začínajúcich podnikateľov a tiež poskytuje začínajúcim firmám webhostingové služby zdarma v rámci projektu FreeWeb.
SWKE2017 ďakuje partnerom, bez ktorých by nič z tohto nebolo možné: MARCO CAR Košice

Podstatou tohto celosvetového startupového podujatia je spájať ľudí, ktorí chcú niečo dokázať a chcú pracovať na niečom novom a tiež spojiť nápad s tímom. Objaviť talenty, nápady s potenciálom, nájsť zdroje, ktoré sú dostupné v okolí. Znie to neuveriteľne, ale počas jedného víkendu sa môžeš naučiť viac ako za celý rok a pochopiť viac vecí ako počas celého štúdia. Je to síce krátky čas, ale o to intenzívnejší, počas ktorého zistíš čo založenie a rozbehnutie startupu v sebe prináša.

Startup Weekend by nebolo možné zorganizovať bez partnerov, ktorí projekt podporili rôznymi spôsobmi – finančne, vecne, osobne (mentori, judges).

Ďakujeme preto všetkým partnerom, vďaka ktorým sme mohli už po piatykrát zrealizovať event, na ktorom sa rok čo rok formujú nové tímy, ktoré pracujú na startupoch.

 

MARCO CAR Košice

Marco Car je pre Vás na trhu od roku 1996 a poskytuje prvotriedne služby od predaja nových vozidiel, až po ich financovanie. V súčasnosti patrí Marco Car do siete autoservisov Q-service – siete profesionálnych nezávislých autoservisov, pôsobiacich na Slovensku ako aj v iných krajinách Európy.


Od roku 2008 je Marco Car autorizovaným servisom značky Peugeot. V roku 2016 spoločnosť začala predávať nove vozidla značky Peugeot a taktiež ponuka predaj a výkup jazdených vozidiel všetkých značiek. Marco Car poskytuje záručný aj pozáručný servis, expresné, mechanické, klampiarske a lakovnícke práce, diagnostiku a meranie tými najmodernejšími technológiami.
Ponúkajú služby novootvorenej ručnej autoumyvárne, financovanie kúpy nového vozidla, či komplexné poistné služby.
#SWKE2017 ďakuje partnerom, bez ktorých by nič z tohto nebolo možné: Promiseo

Podstatou tohto celosvetového startupového podujatia je spájať ľudí, ktorí chcú niečo dokázať a chcú pracovať na niečom novom a tiež spojiť nápad s tímom. Objaviť talenty, nápady s potenciálom, nájsť zdroje, ktoré sú dostupné v okolí. Znie to neuveriteľne, ale počas jedného víkendu sa môžeš naučiť viac ako za celý rok a pochopiť viac vecí ako počas celého štúdia. Je to síce krátky čas, ale o to intenzívnejší, počas ktorého zistíš čo založenie a rozbehnutie startupu v sebe prináša.

Startup Weekend by nebolo možné zorganizovať bez partnerov, ktorí projekt podporili rôznymi spôsobmi – finančne, vecne, osobne (mentori, judges).

Ďakujeme preto všetkým partnerom, vďaka ktorým sme mohli už po piatykrát zrealizovať event, na ktorom sa rok čo rok formujú nové tímy, ktoré pracujú na startupoch.

Promiseo

Promiseo je online marketingová agentúra, ktorej portfólio služieb tvorí internetový marketing, webová analytika a tvorba webových stránok či aplikácií.

Spoločnosť vznikla ako startup 12.9.2009 v nadväznosti na predchádzajúcu činnosť zakladateľa – CEO, Petra Šoltésa, ešte pod názvom Soltes.eu s.r.o. Firma sa predovšetkým špecializovala na optimalizáciu pre vyhľadávače. Do tímu postupne pribúdali ďalší dôležití členovia, skvalitňovali tak svoje služby a prinášali nové produkty.

V súčasnosti tvorí PROMISEO tím zložený z mladých a šikovných odborníkov. Spoločnosť sídli v centre Košíc, no pôsobí najmä po celkom Slovensku a v Čechách. Medzi ich klientov patria spoločnosti v oblasti B2B aj B2C vrátane viacerých medzinárodných spoločností, množstva start-upov, začínajúcich a fungujúcich e-shopov a webových projektov.

Promiseo ponúka individuálne a personalizované riešenia, ktoré kombinujú znalosti a skúsenosti z oblasti online marketingu, IT a najnovších technológií s cieľom plniť požiadavky svojich klientov.
Spoločnosť vznikla ako startup a preto je rozhodnutá podporovať nové startupy na východnom Slovensku a rozšíriť tak ponuku služieb a tým zatraktívniť východné Slovensko nielen pre domácich ale aj zahraničných investorov.
#SWKE2017 ďakuje sponzorom, bez ktorých by nič z tohto nebolo možné: Košice IT Valley

Podstatou tohto celosvetového startupového podujatia je spájať ľudí, ktorí chcú niečo dokázať a chcú pracovať na niečom novom a tiež spojiť nápad s tímom. Objaviť talenty, nápady s potenciálom, nájsť zdroje, ktoré sú dostupné v okolí. Znie to neuveriteľne, ale počas jedného víkendu sa môžeš naučiť viac ako za celý rok a pochopiť viac vecí ako počas celého štúdia. Je to síce krátky čas, ale o to intenzívnejší, počas ktorého zistíš čo založenie a rozbehnutie startupu v sebe prináša.

Startup Weekend by nebolo možné zorganizovať bez partnerov, ktorí projekt podporili rôznymi spôsobmi – finančne, vecne, osobne (mentori, judges).

Ďakujeme preto všetkým partnerom, vďaka ktorým sme mohli už po piatykrát zrealizovať event, na ktorom sa rok čo rok formujú nové tímy, ktoré pracujú na startupoch.

 

Košice IT Valley

Klaster Košice IT Valley  zohráva dôležitú úlohu vo vývoji IT odvetvia v košickom regióne. Združenie bolo založené v roku 2007 ako spoločná iniciatíva vzdelávacích inštitúcií, štátnej správy a popredných IT spoločností. V roku 2012 sa združenie pretransformovalo na klaster. V roku 2015 bol klaster certifikovaný na „Cluster Management Excellence Label GOLD“ ako prvý v strednej Európe a je jedným z troch certifikovaných klastrov v oblasti informačných a komunikačných technológií.
V súčasnosti má 45 členov a 4 pridružených členov.

Medzi hlavné aktivity klastra Košice IT Valley patrí:

– Motivácia detí a mládeže študovať a neskôr aj pracovať v informačných technológiách a robotike.
– Zlepšovanie kvality IT vzdelávacích programov, ktoré ponúkajú vysoké školy, stredné a základné školy, a IT spoločnosti.
– Podpora všetkých foriem spolupráce a inovácií.
– Príprava a implementácia spoločných vedecko-výskumných projektov a poskytovanie poradenstva v tejto oblasti.
– Podpora internej spolupráce členov a podpora spolupráce klastra s inými organizáciami na národnej a medzinárodnej úrovni.
– Vypracovanie analýz, štúdií a prognóz ďalšieho vývoja regiónu a spoločnosti.
#SWKE2017 ďakuje partnerom, bez ktorých by nič z tohto nebolo možné: KPMG Slovensko

Podstatou tohto celosvetového startupového podujatia je spájať ľudí, ktorí chcú niečo dokázať a chcú pracovať na niečom novom a tiež spojiť nápad s tímom. Objaviť talenty, nápady s potenciálom, nájsť zdroje, ktoré sú dostupné v okolí. Znie to neuveriteľne, ale počas jedného víkendu sa môžeš naučiť viac ako za celý rok a pochopiť viac vecí ako počas celého štúdia. Je to síce krátky čas, ale o to intenzívnejší, počas ktorého zistíš čo založenie a rozbehnutie startupu v sebe prináša.

Startup Weekend by nebolo možné zorganizovať bez partnerov, ktorí projekt podporili rôznymi spôsobmi – finančne, vecne, osobne (mentori, judges).

Ďakujeme preto všetkým partnerom, vďaka ktorým sme mohli už po piatykrát zrealizovať event, na ktorom sa rok čo rok formujú nové tímy, ktoré pracujú na startupoch.

 

KPMG Slovensko

KPMG je globálna sieť poradenských spoločností poskytujúcich služby v oblasti auditu, daní a poradenstva. Pôsobí v 152 krajinách a zamestnáva viac ako 189 tisíc ľudí, ktorí pracujú v členských firmách po celom svete.

Pôsobí na slovenskom trhu od roku 1991 a za tento čas dostala dôveru viac ako 3000 klientov. Jej služby využívajú slovenské malé a stredné podniky, korporácie, inštitúcie štátnej a verejnej správy i súkromní investori. Jej klienti oceňujú dôkladnú znalosť lokálneho trhu, ktorá je podporená skúsenosťami a odborníkmi z členských firiem KPMG po celom svete.
Dnes KPMG na Slovensku zamestnáva viac ako 300 ľudí, ktorí poskytujú širokú škálu audítorských, daňových, právnych a poradenských služieb z pobočiek v Bratislave a Košiciach.


Spoločnosť KPMG Slovensko je na slovenskom trhu aktívna aj na poli startupov, ktoré neustále rôznymi spôsobmi podporuje. KPMG patrí medzi stabilných partnerov mnohých úspešných firiem a projektov, ktorým pomáha napredovať a dosahovať stále lepšie a lepšie výsledky. Neoddeliteľnou súčasťou je už aj výročná správa spoločnosti s názvom Startup Ecosystem Survey Slovakia, ktorá ponúka naozaj množstvo zaujímavých informácií.
#SWKE2017 ďakuje partnerom, bez ktorých by nič z tohto nebolo možné: Creative Industry Košice

Podstatou tohto celosvetového startupového podujatia je spájať ľudí, ktorí chcú niečo dokázať a chcú pracovať na niečom novom a tiež spojiť nápad s tímom. Objaviť talenty, nápady s potenciálom, nájsť zdroje, ktoré sú dostupné v okolí. Znie to neuveriteľne, ale počas jedného víkendu sa môžeš naučiť viac ako za celý rok a pochopiť viac vecí ako počas celého štúdia. Je to síce krátky čas, ale o to intenzívnejší, počas ktorého zistíš čo založenie a rozbehnutie startupu v sebe prináša.

Startup Weekend by nebolo možné zorganizovať bez partnerov, ktorí projekt podporili rôznymi spôsobmi – finančne, vecne, osobne (mentori, judges).

Ďakujeme preto všetkým partnerom, vďaka ktorým sme mohli už po piatykrát zrealizovať event, na ktorom sa rok čo rok formujú nové tímy, ktoré pracujú na startupoch.

 

Creative Industry Košice

Je nezisková organizácia, ktorú sme doteraz poznali pod názvom Košice 2013, sa od 3.septembra 2015 premenovala na Creative Industry Košice, n.o.


Nezisková organizácia Košice 2013 sa viac ako šesť rokov venovala rozvoju projektov a aktivít spojených s titulom Európskeho hlavného mesta kultúry, na ktorý sa mesto Košice pripravovalo od roku 2008. Mnohé z týchto projektov dodnes existujú, fungujú a rozvíjajú sa, či už pod našim vedením, alebo prostredníctvom partnerských organizácií.
Aj naďalej sa hrdo hlási k rozvojovým aktivitám a projektom realizovaným práve vďaka projektu Európskeho hlavného mesta kultúry 2013i. Cieľom Creative Industry Košice je profilovať sa ako organizácia, ktorá pomáha napredovať kultúre a kreatívnym odvetviam na lokálnej, národnej a medzinárodnej úrovni.

Z projektu Košice 2013 – Európske hlavné mesto kultúry vznikli začiatkom roka 2014 dve nové organizácie. Jednou z nich je K13 – Košické kultúrne centrá a druhou ostala pôvodná Košice 2013 n.o., ktorá sa práve teraz mení na (CIKE).

Ich prebiehajúce a budúce projekty sú orientované na profesionalizáciu kreatívnych odvetví. Zameriavajú sa aj na podporu lokálnej kreatívnej ekonomiky, prepájajú umelcov a tvorivých ľudí so súkromným sektorom a nadväzujú pre nich relevantné kontakty so zahraničím. Naďalej rozvíjajú dialóg s mestom a krajom, aby tak vytvárali a pripomienkovali strategické dokumenty v oblasti kultúry a kreatívneho priemyslu.
Aj ako CIKE sa naďalej snažia vytvárať z Košíc miesto pre skvelý život. Pomáhajú meniť prostredie pre rozvoj talentu a jeho uplatnenie. Vďaka lokálnym aj medzinárodným aktivitám, kooperácii, kontaktom a podporovateľom spájajú talent, mesto a svet.