← Techstars Blog

This year, UP Global gave away a trip to Google I/O, sponsored in part by our latest initiative, Startup Women. Entrants used the hashtag #StartupWomen to enter by submitting a photo of the tools they “never leave home without” when working on their startups. We loved the countless submissions from the community, which can all be seen here. We’re thrilled to introduce our winner, Khulan Davaajav, who is from Czech Republic. Check out her photo below and a little more about her story.

Startup Weekend, UP Global

Khulan submitted her story in English as well as in her native tongue, Cezch. 

Mongolian Wild Ass, this is the name of the donkey, that is almost extinct. In Mongolian language we call this donkey Khulan, and that name was given to me by Buddhist monks eighteen years ago in my homeland Mongolia.

mongolian-wild-ass

When people ask me about the meaning of my name, I answer “I was named after the wife of great Genggis Khan”. Mongolians are nomadic people. Some of us still keep the traditional way of nomadic life, but kids like me, we lead modern way of our ancestors’ lifestyle. Since I was born eighteen years ago, I have lived in Mongolia, Norway, Sweden, Czech Republic, and soon I am moving to the United Kingdom. Traveling is in my blood, therefore my passport is the most important essential in my bag, because I never know when the opportunity to travel comes to me.

6a00d8341c565553ef01a73da68ef6970d

Last summer on my way to visit my family back in Mongolia, I had to wait at the Munich airport twelve hours. Could you imagine being locked in a huge box such a long time? Thank God that the Munich airport has many thing to offer travelers. While strolling around the duty free shops, I bumped into a cool bookstore. I found books on the shelves, which are very rare in the Czech Republic, in the country, where I am currently living. Books written by famous entrepreneurs like Sheryl Sandberg or Robert Kiyosaki, were magnetizing me to buy them. But then there was this very simple book with Israeli flag, which somehow made me mad and I just had to purchase it! I spent the rest of my trip being mesmerized by the book Start-Up Nation. Dan Senor and Saul Singer explain in very interesting way how Israel, such a young country, has reached the eternal number of entrepreneurial successes and technology oriented people.

Start-Up-Nation

I am 18 years old and not an English native speaker, but this book, even though I had to translate every single sentence, I loved every story of the Israeli entrepreneurship that was introduced in it. It was the first time I saw an English word “Entrepreneurship”. This book changed my mindset. Some people keep in their bags Bible or Quran, but for me Start-up Nation is a book, which brings to me never ending inspiration and advices every time I hold it in my hands. It reminds me to learn how to dare and do not be afraid to fail. It is never either failure or success. Failure is just a part of the way to success, therefore we must learn how to deal with it, instead of skipping.

Another thing, I’ve learned is to think outside the box. That’s why I won this photo contest. Usually photos with just subjects does not attract human’s eye as those ones with actual person. So I asked my beautiful friend to pose for me. I put on her some makeup and dressed her. I tried to not put focus on her. When you look at the photo, first thing that should attract your eyes should be the essentials from my bag. I used the classic idea, that various companies have been using for ages.

Nowadays it is so easy to connect to each other even through thousands of kilometers thanks to technology. My Ipad and Iphone helps me to stay in touch with my friends from all over the world, therefore they play very important role in my bag. Nothing, what we humans have invented was created in order to destroy the society or our planet. Let me give you an example. Nobel invented dynamite in order to help the miners in their hard work. That was the main usage of dynamite, but later on, people found another way how to use this invent in the wrong inhuman way- to kill each other. Every single thing, that we have invented for making our lives more comfortable depends on the users. What I want to point out is that, I do not understand people, who complain on smartphones, social media and so on. If you can not put away your phone while meeting your friends, then blame yourself, not the phone. I admire the tech world, because it is the bridge, which connects the imaginary world to the real one. It has brought many opportunities to people, regardless of their origin, age or appearance.

As I love meeting new people and being inspired by their stories, I always keep in my bag a little diary. I write down there names of interesting people, I have met or read about, and their life experiences. It is maybe a bit old-fashioned, but I love to open it and let my mind get inspired. The story I love the most is about Israeli engineer and businessman Al Schwimmer. After the war, he built Israeli aircraft industry by smuggling broken fighter planes to Israel. The planes were repaired and even improved. I admire him as a great entrepreneur, because he built from almost nothing such a huge business.

1205319643

All these things in my bag have followed me on my most amazing travels around the world. If I ever loose one of them, I would be really upset. They were with me when I met the most amazing people during my travels in Switzerland and Israel. They always remind me to be open-minded, always willing to learn new things and never give up. No matter how long it takes, if we keep trying, in the end we will always reach our goals.

I bet real entrepreneurs have a way different things in their bag. This photo shows essentials of a school girl and a part-time travel blogger, who has many ideas, but has not encouraged herself to realize them. Well maybe I’ll be writing here like a real entrepreneur and giving my advices next time.

________________________________________________________________________

Přihlásila jsem se do soutěže, v níž byl hlavní úkol vyfotografovat obsah mojí kabelky. Měla jsem zobrazit na fotce věci, bez kterých neodcházím z domova. Soutěž byla určená především podnikatelům, ale kdokoliv se mohl přihlásit, aby vyfotografoval to, co potřebuje mít při sobě, aby dokončil svoji práci. Zde níže vysvětluji, proč nosím v kabelce svůj cestovní pas nebo knížku Start-Up Nation. Co patří mezi vaše nezbytnosti v tašce a popisují vaši osobnost stejně jako mě?

Osel asijský – pod tímto jménem zle najít v encyklopediích velmi vzácný druh osla, který se převážně vyskytuje v rodné domovině mocného Čingischána. V mongolštině se tento osel nazývá Khulan, a takové jméno mi bylo vybráno budhistickými mnichy před tím, než jsem spatřila světlo světa. Když se mě lidé ptají na význam mého jména, preferuji odpovídat, že jedna z manželek Čingischána byla nositelkou stejného jména. Tradiční kočovný způsob života již v Mongolsku upadá, ale mnoho z nás převzalo jakýsi moderní styl nomádství. Jasným příkladem jsem já. Od svého narození před osmnácti lety jsem už žila v Mongolsku, Norsku, Švédsku, České republice a brzy se stěhuji do Velké Británie. Nikdy nevím, kdy přesně se naskytne možnost pro odcestování do zahraničí. Cestování je v mé krvi, a proto vždy při sobě nosím svůj cestovní pas.

Minulé léto jsem musela čekat dvanáct hodin na následný let do Mongolska v areálu mnichovského letiště. Dokážete si představit být uzavřený ve velké krabici takovou dobu? Díky Bohu, že mnichovské letiště nabízí spoustu k zabavení cestujících. Během procházení po Duty Free obchodech jsem narazila na velmi zajimavé knihkupectví. Nabízelo knihy v angličtině, které je velmi težké najít v Česku. Díla, napsaná úžasnými podnikateli jako je Sheryl Sandberg nebo Robert Kiyosaku, mě přitáhla dovnitř. Nakonec jsem podlehla knize Start-up Nation, v níž autoři velmi zajimavým způsobem popisují izraelský ekonomický vývoj. Ikdyž jsem si musela překládat skoro každou větu, zaujal mě každý prezentovaný příběh. Bylo to poprvé, kdy jsem si překládala slovo podnikatelství. Start-Up Nation mi zcela změnilo myšlení. Nekteří lidé mají v tašce Bibli nebo Korán, ale já v ní nosím vždy tuhle knihu. Přináší mi nekonečnou inspiraci a rady do života. Naučila mě být odvážnou a nebát se nezdaru.

V dnešní době je tak jednoduché se zkontaktovat s přáteli i přes tisíce kilometrů daleko, proto v kabelce vždy nosím mobil a tablet. Vždy když mohu, tak si volám nebo píši s rodinou a s přáteli, kteří se převážně nachází na druhém konci světa. Mnozí lidé si neustále stěžují na chytré telefony a sociální sítě, že ničí společnost. Dle mého názoru nemůžeme obviňovat předměty, ale lidi, kteří je využívají. Podívejme se například na využití dynamitu. Alfred Nobel vynalezl dynamit za účelem pomoct dělníkům v jejich težké práci. To byl prvotní účel tohoto vynálezu, ale pak lidé přišli i na jiné vyžití, to jehož se všichni obáváme. Technologie nám všem přináší nové možnosti bez ohlednu na náš původ, věk nebo vzhled. Považuji ji za mostem, který spojuje imaginární svět s tím opravdovým.

Jelikož miluju poznávání nových lidí se zajímavým životním příběhem, vždy nosím při sobě svůj deníček. Píšu si do něho jejich jména a co mě na nich inspirovalo. Možná je to trochu staromodní, ale zbožňuju být na cestách a číst si z děníčku. Člověk, který mě snad nejvíce inspiroval je izraelský inženýr a podnikatel Al Schwimmer. Nepotkala jsem ho, ale četla jsem jeho příběh v knize Start-Up Nation. Po druhé světové válce založil izraelský letecký průmysl tím, že dovážel rozbité letouny do Izraele, kde je následně nechal opravit a dokonce i zlepšit. Téměř z ničeho vytvořil tak obrovský byznys. Izraelské letouny patří dnes k nejlepším na světě.

Všechny tyto věci na fotce mě vždy následují na všech mých cestách okolo světa. Každá z nich mi připomíná jedinečné chvíle strávené s úžasnými lidmi, které jsem potkala hlavně ve Švýcarsku a Izraeli. Připomínají mi být svobodomyslná bez předsudků, chtící učit se novým věcem a nikdy se nevzdávat. Nakonec vždy dosáhneme našich cílů, jen musíme být trpělivý.

Myslím, že mezi nezbytnosti v taškách opravdových podnikatelů patří úplně jiné věci. Tato fotografie ukazuje to, co středoškolačka a blogerka, která má spoustu nápadů, ale zatím se neodvážila je realizovat, nosí v kabelce. Možná tu v budoucnu budu psát jako ponikatelka a dávat rady začátečníkům.laurensauser