Заврши уште еден Стартап Викенд Скопје

Со големо финале кое се одржа во петокот заврши петтиот Стартап Викенд Скопје. Овој пат, бизнис комплексот CoSeed беше домаќин на повеќе од 60 учесници, кои со помош на 20 локални и интернационални ментори ги развиваа своите стартап идеи. По петти пат Стартап Викенд Скопје беше место каде што се спојуваат млади креативни ентузијасти, дизајнери, програмери, економисти, маркетери, со една заедничка цел, да креираат своја стартап компанија за 54 часа.

DSC_0533

Во петокот беа презентирани 21 идеја, од кои по гласањето се формираа 12 тима. Саботата беше резервинрана за менторските сесии и подетално развивање на идеите. Тимовите добија совети околу маркетинг стратегија, креирање бизнис план, дизајнирање на апликации, но имаше време и за запознавање, одмор и заедничко дружење. Во неделата се работеше на последните подготовки за презентациите, дефинирање на идеите и најважниот дел, финалето. Тимовите ги презентираа своите идеи пред 5-членото жири, а ова се најуспешните од нив:

 

Третото место го освоија mono.mk, онлајн сервис кој ќе ви помогне да го решите парадоксот на изборот и ќе ви понудат еден продукт дневно по многу достапна цена. Совршена опција за неодлучни луѓе.

DSC_0480

Второто место им припадна на Slapp, апликација која на интересен начин ќе ви помогне да ја победите прокрастинацијата. Тие беа еден од тимовите кои ни презентираа и демо верзија.

DSC_0490

На #swskopje во Мај го освоија второто место со апликацијата NowPark.me, а овој пат првото место отиде во рацете на NCS, тим кои сакаат преку апликацијата VoiTEx да им помогнат на глувите и лицата со оштетен слух да воспостават телефонски повик.

DSC_0505

За најдобра презентација беше прогласен тимот Legend Squad, односно најмладиот тим чија идеја беше да направат Mindcraft сервер. Мораме да напоменеме дека овој тим беше едноставно awesome!

DSC_0444

StudieBuddies преку онлајн социјална платформа го решаваат проблемот со кој се соочуваат студентите кои не студираат во својот роден град и има за цел да ги поврзе оние кои имаат заеднички интерес, да учат заедно или пак да споделуваат материјали. WeLearn со апликацијата Буфко сакаат на младите деца од пред школска возраст да им овозможат забава и учење преку игри со кои можат да ја подобрат својата меморија. BusHelp имаат за цел да го решат проблемот со јавниот транспорт во Скопје. Идејата на FreshFridge е секогаш да имаме достапна здрава храна, а тоа ќе го решат преку достава до секој дом. ConDoma го решаваат проблемот што го имаат луѓето на каса кога купуваат производи кои им предизвикуваат срам и преку онлајн сервис овозможуваа дискретна достава до посакувана локација во брендиран пакет по избор. Идејата на StudentNinja е едукативна платформа која ги поврзува учениците, професорите и родителите и овозможува интерактивно учење. Тимот 1000 работеа на веб страна која ќе овозможува групно принтање. И за крај EBLApp, платформа каде што ќе може да го најдеш кредитот кој ти е потребен со пополнување на онлајн формулар што ќе проверува какви услуги нудат банките, со цел да можеме полесно да ја избереме онаа која најмногу ни одговара.

 

Со успешното завршување на Стартап Викенд Скопје уште еднаш се покажа дека во Македонија има многу креативни и вредни, млади луѓе, со квалитетни идеи кои можат да прераснат во успешни бизниси. Искуството со кое се збогатија учесниците на овој настан ќе им помогне при идните предизвици, а контактите кои ги стекнаа ќе им бидат од огромно значење при реализацијата на нивните идеи.

 Уште еднаш би сакале да се заблагодариме на сите кои ја поддржаа македонската стартап заедница преку нашиот настан:

Галеријата со слики од настанот можете да ја видите на фан страната на фејсбук, а твитовите што одеа за време на настанот ќе ги најдете на твитер под хаштагот #swskopje.

Следете нè и очекувајте го наредниот настан во 2016.

 
#SWSkopje Success story: BrunchBox

Победници на минатиот Стартап Викенд Скопје беа тимот BrunchBox, чија идеја беше преку едноставна платформа бизнис луѓето да се поврзат, да договорат ручек или вечера, со цел да се запознаат или остварат соработка. Направивме интервју со нив, па прочитајте што има да каже победничкиот тим.

1. На четвртиот Стартап Викенд го освоивте првото место. Дали продолживте да работите како тим и дали апликацијата што ја изработивте работи во моментов?

Да, тимот е останат ист. Апликацијата е сè уште во рана фаза од изработката, се движи споро, но сигурно. Во моментов, апликацијата не е достапна за користење.

2. Дали во меѓувреме најдовте инвеститор за апликацијата?

Не. Воопшто не сме размислувале на инвеститори. Сметаме дека најпрво треба да имаме добро истестиран MVP пласиран на пазарот. Денес сите се одлучуваат на земање на туѓи пари, пред воопшто да видат дали нивниот продукт може да генерира приходи. Ние би сакале да се обидеме сами да генерираме приходи преку продуктот, пред да побараме пари од други лица/места.

BrunchBox-1

3. Што е она што го научивте на последниот #swskopje и што би смениле доколку повторно ја имате истата можност да се натпреварувате?

Научивме многу. Научивме да функционираме како тим, да размислуваме трезвено, да носиме тешки одлуки и да ги бираме “битките” кои што ќе ги биеме. 🙂

Малкумина знаат дека вториот ден од #swskopje ни беше изгубен со расправии во тимот, кои што за среќа беа расчистени кон крајот на денот. Така да, единствено нешто што би смениле е процесот на вклучување на луѓе во тимот. Тимот е тој што победува и тој мора да работи како една целина. Доколку нема кохезија во тимот, шансите за победа се многу мали.

4. Што им препорачувате на тие што планираат да дојдат на #swskopje?

Доколку се двоумат, веднаш да купат карти. Искуството е феноменално. Кога ќе пристигнат на првиот ден од настанот, задолжително да ја престават својата идеја (pitch) бидејќи ќе се каат доколку не го направат тоа. 🙂 Многу да внимаваат во кој тим ќе влезат. А кога ќе влезат во тим, да се опуштат, да размислуваат и одлучуваат брзо, да бидат флексибилни и да го дадат максимумот од нив.

  1. Дали се гледаме пак на 20ти Ноевмри?

Се разбира. 🙂

 

Уште помалку од 3 часа остануваат за да резервирате Early bird карта за престојниот Стартап Викенд Скопје. Побрзајте! 🙂

 

 

 
#SWSkopje Success Story: NowPark.me

NowPark.me пробаа со апликација да решат еден голем проблем, а тоа е наоѓањето паркинг простор. Апликацијата овозможува изнајмување на вашето паркинг место додека вие сте на работа или пат, како и евиденција за слободни места на општинските паркинзи. Прочитајте ги нивните совети, како искусен тим имаат што да кажат.

 

1. На четвртиот Стартап Викенд Скопје го освоивте второто место. Дали продолживте да работите како тим и дали апликацијата што ја изработивте работи во моментов?

Се подразбира дека тимот што е успешен не се менува 🙂 Работиме напорно на апликацијата сите заедно и се надеваме дека апликацијата NowPark.me наскоро ќе биде достапна за сите оние кои сакаат полесно, побрзо да најдат паркинг, да ја симнат.

nowparkme-1

2. Дали во меѓувреме најдовте инвеститор за апликацијата?

Моментално имаме заинтересирани инвеститори. Се надеваме дека после учеството на Pioneers of Balkans, каде што сме влезени во полуфинале, ќе успееме да привлечеме повеќе инвеститори 🙂

3. Што е она што го научивте на последниот #swskopje и што би смениле доколку повторно ја имате истата можност да се натпреварувате?

Поради тоа што прв пат учествуваме на #swskopje и тоа што како тим, втор пат бевме на таков настан (hackathon), научивме премногу. Најпрво што морам да го спомнам е тоа што запознавме толку многу паметни, скромни луѓе со големи идеи кои не се плашат да пробаат. Научивме како е да се работи под притисок, како да се работи напорно за да се успее во тоа што го имаме зацртано, како да бидеш успешен во тоа што го сакаш.

nowparkme-2

4. Што им препорачувате на тие што планираат да дојдат на #swskopje?

Hard working – Good looking  🙂

5. Дали се гледаме пак на 20ти Ноевмри?

Мислам дека нè има на список 🙂 Пазете се, напаѓаме!

 

Early bird картите се достапни до 20ти Октоври. Резервирајте и претворете ја вашата идеја во бизнис!

 
#SWSkopje Success Story: Dary

Направивме кратко интервју со дечките од Dary – тим составен од ентузијасти кои имаа апликација за споделување на фотографии со приватен круг на пријатели. Прочитајте ги нивните совети 🙂

 Dary (2)

  1. На четвртиот Стартап Викенд го освоивте третото место. Дали продолживте да работите како тим и дали апликацијата што ја изработивте работи во моментов?

Да, сè уште работиме како тим. После настанот продолживме да работиме на апликацијата уште малку време, меѓутоа резимирајки ги сите критики и насоки дадени од страна на менторите за време на Стартап Викенд се упативме кон поинаква насока.

  1. Дали во меѓувреме најдовте инвеститор за апликацијата?

Имавме неколку разговори со инвеститори, но ништо повеќе од тоа.

  1. Што е она што го научивте на последниот #swskopje и што би смениле доколку повторно ја имате истата можност да се натпреварувате?

Научивме многу корисни работи околу целиот процес на создавање продукт од идеја. Научивме како правилно да ја презентираме идејата и како да ја продадеме пред инвеститорите. Доколку би се натпреварувале повторно не би смениле многу работи освен секако би спиеле повеќе за време на викендот (хаха).Dary-1

  1. Што им препорачувате на тие што планираат да дојдат на #swskopje?

Да бидат спремни со лист и пенкало и главната цел на настанот да им биде здобивање со што е можно повеќе знаење, а не да освојат прво место на настанот.

  1. Дали се гледаме пак на 20ти Ноевмри?

Секако!


Си резервиравте Early bird карта?
10 Прашања што сакам да ги знам за Стартап Викенд Скопје

Дали знаеш што е Стартап Викенд, како да се регистрираш, што треба да донесеш и како да се подготвиш? Одговорите на овие и многу други прашања ќе можете да ги прочитате тука, а доколку имате други прашања слободно можете да нè контактирате на skopje@startupweekend.org или во порака на нашата фан страна.


1. Што е Стартап Викенд?

Стартап Викенд е 54-часовен настан, каде програмери, дизајнери, маркетинг експерти, продукт менаџери и стартап ентузијасти се собираат да ги споделат своите идеи, да создадат производи и да ги лансираат своите стартап компании! Учесниците ќе имаат можност да работат со ментори кои се искусни експерти во своите области, а на крајот ќе ги презентираат своите идеи пред жирито, а за најдобрите ќе има специјални награди и изненадувања 🙂

2. Дали овој настан е за мене?

Учесниците на настанот припаѓаат на различни сфери, најголемиот дел имаат технички (програмери, кодери, дизајнери) или бизнис познавања (маркетинг, финансии, право). Она што ги обединува сите присутни е заедничкиот интерес на претприемништвото, независно дали веќе имаат искуство или прв пат стапнуваат на стартап сцената. Сите учесници сакаат да работат во тим кадешто ќе најдат заеднички интереси, ќе бидат мотивирани и вешти во тоа што го прават за да развијат продукт или бизнис за еден викенд. Ако ова ти е доволно примамливо, Стартап Викенд Скопје е настан за тебе!

3. Дали може да дојдам сам/а или мора да се пријавам со тим?

Не мора да се пријавиш во тим, може и сам. Меѓутоа тоа што треба да го знаеш е дека ако твојата идеја (или идејата на твојот тим) не биде изгласана од страна на присутните од кога ќе завршат сите презентации, ќе треба да се приклучиш на некој од останатите тимови. Целта на гласањето не е да се исклучат некои идеи, туку да се истакнат најпопуларните и тие со најголем потенцијал, а тимовите да бидат што е можно поразновидни од апспект на претходни познавања и одредени вештини на членовите.

4. Како да се регистрирам?

Секој Стартап Викенд настан има соодветен сајт каде што можеш да се регистрираш. За Стартап Викенд Скопје тоа е www.sw.mk, а картите можете да ги купите на следниов линк.

5. Колку чинат картите?

Early bird картите кои ќе траат до 20ти Октомври се по цена од 19.99€, а потоа цената ќе биде 29.99€. Картите за студенти ќе имаат фиксна цена од 14.99€. Во цената се вклучени храна и пијалоци за сите три дена од настанот.

6. Зошто треба да платам за да присуствувам на настанот?

Постојат две главни причини за ова:
• Ова е начин да се покријат делумно трошоците за организирање на настанот. Бидејќи само мал дел од трошоците може да се покријат, останатиот дел се обидуваме да биде покриен од страна на спонзорите.
• Исто така е начин да бидеме сигурни за посветеноста од страна на учесниците, а притоа настанот да остане прифатлив и достапен за сите.

7. Што треба да понесам со мене на настанот?

• Лаптоп и полнач
• Бизнис картички – одлично место за нетворкинг и запознавање нови лица
• Сè она што ќе ти биде потребно доколку останеш 3 дена да работиш без да се вратиш дома 🙂
• Позитивна енергија и мотивација

8. Како да се припремам пред да дојдам?

• Направи истражување за какви корисни и практични стартап алатки можеш да користиш, како и за последните иновативни стартап решенија. На www.startupweekend.org/resources има датабаза од алатки кои може да се најдат на интернет, кои ќе ти помогнат во реализацијата на твојата стартап идеја.
• За време на настанот нема да имаш многу време за спиење, затоа претходните денови одвој си доволно време за да ги наполниш батериите.
• Ако планираш да презентираш, во 60 секунди треба да ги убедиш присутните да гласаат за твојата идеја и да привлечеш тим со кој ќе работиш. Затоа направи доволно истражувања, подготовки и вежбај си го говорот (макар и пред огледало).
• Пред да започне настанот за сите што ќе сакаат да бидат дел од Стартап Викенд ќе биде организирна Стартап Викенд Академија на која што ќе се предаваат теми како Pitching, Марктинг, Дизајн, Претрпиемништво, Бизнис… Сето ова ќе биде за викендот од 20ти до 22ри Ноември да дојдете со доволно знаење и стекнато искуство за да можете најефикасно да работите и во 54 саати вашата идеја да ја претворите во бизнис. (Повеќе детали следуваат.)

9. Дали морам да работам 54 саати без престан?

Не. На некои настани тимовите одлучуваат да работат во петок и/или сабота навечер, но ова ниту е задолжително, ниту се очекува од тимовите. Сепак, за поамбициозните просторот каде што ќе се оджува Стартап Викенд Скопје ќе биде отворена и во текот на ноќта.
no sleep till perfect

10. Какви идеи можам да презентирам?

Најголем дел од презентираните идеи на досегашните настани се поврзани со веб или мобилни апликации. Но, секој е различен и индивидуалноста се цени. Можеш да презентираш идеја за одреден производ, сервис или било каква идеја што ти сметаш дека е креативна, иновативна и вредна да стане бизнис.


Не чекајте до последен момент, early-bird влезниците се ограничени.

2015_09_09_register_now

 

 
If you want a discount…

Some people like to wait until the last minute to register their ticket, in the hope that the event won’t sell out and the last few tickets will be sold at a discounted price.

In the case of Startup Weekend Skopje this is not the case.

Entrepreneurship rewards those brave enough to take the risks and opportunities presented to them. At Startup Weekend Skopje we reward the brave and opportunistic few by giving a discount to those who purchase early. We call these the “earlybird” tickets.

If we were to offer last minute discounts, we would cause several problems:

1) we’d upset those who already bought their tickets,
2) we’d create a culture where everybody would wait until the last minute, which means we’d never be able to make the event happen,
3) we’d end up making a bigger loss, and relying even more on sponsors.

So, if you’re waiting for that discount – don’t wait, buy your ticket now.

If you need a reminder, your ticket price of just €29.99 gets you:
– access to the event, including venue which is open over night
– 7 meals and drinks
– tea, coffee and soft drinks throughout the event
– access to our team of dedicated mentors
– meeting new people and make new friends
– learning new things by doing new thing
– get to work on your idea, or something equally awesome
– get access to the epic after party
– have an awful lot of fun!

Seriously, what are you waiting for? Buy your ticket right now!
Startup Weekend Skopje is approaching fast

Guest post by Vele Samak

The event will pass even faster. One weekend is quite short, but more than enough to develop a great idea, find a good team, and move forward.

I debated whether to write this in Macedonian or English, but I decided in English because I hope others can also contribute to this. I want to share some useful points for all interested and excited participants, and hopefully I can motivate a few others  on the fence to enroll. The experience will be worth it. I hope this post serves as a starting point for many of the past mentors and judges to contribute and share their advice before the event.

The teams will go through several stages: generating ideas, developing and testing, building a pitch, and finally presenting in front of judges.

The advice below isn’t comprehensive, nor universal, but more specific to what I think were common issues here in Skopje.

Ideas, local vs. regional, focus

We noticed a lot of good ideas, but many ideas which focused too narrowly on local problems one encounters in Macedonia, or problems too broad to consider a viable business.  A business worth developing is based on a problem experienced by many potential customers who’d gladly sign up for a common solution. Always check your ideas or possible problems to be solved whether they are broad enough to capture a large market. This means looking at competitors, but also how other people are dealing with such problems in other countries. You need many bad ideas to get to a good idea, whether it’s a problem or a solution. The more common the problem, the more likely you’ll find customers for the solution, the more likely you’re to test ideas and generate traction. How’d you know? Ask as many questions as possible, seek answers from many people, and try to provide a testable hypothesis for the idea. However, don’t get too broad or general that the problem is sooooo common that your solution is practically boiling the ocean, ie, something impossible to satisfy everyone. Instead, once you identify potential large market, focus on an area you want to solve, carve out a problem and define it further, then re-test they idea, and iterate. The more you focus, the more you identify areas where large markets exist, ie, where many people would be interested in a similar solutions.

Teams and team-work

Teams need multiple competences, ie, technical, design, business, etc. If you have a good idea for problem, try to think of which competences you have and which ones you need to fill to complete a viable business by the end of the event. Once teams are formed, you need a good leader who is a CEO designate. This is a person whose job is to make decisions. There is very little time to build consensus and have multiple voices. The CEO-designate needs to be able to listen to suggestions, especially from people who may have more experience, ask and direct the questions to the Mentors, and after getting all input to drive the work of the team. Decisiveness will save you time and get you prepared. Sometimes, a lucky team will have a good leader with a strong vision. A vision is not equal to stubbornness, the team must be able to adapt to input quickly, to test their vision and possible solutions, and still be able to focus on developing a solution which when presented to the Judges looks like a viable business. People are generally hungry for ambition and to work on something creative, don’t underestimate the drive of the participants.

Research and development

The key is to identify a good well-defined problem with a large market, and focus on a solution which would be a viable business. The solution could be an app, a website, software, platform, API, hardware, device, service business, heck even a restaurant! You will need 2 items to make the pitch stand out: traction/users and demo. Users and/or traction means you actually go out of your way to enlist people during the event to sign up and be interested in your product. Don’t be afraid to exit the building and meet people outside. This could be users, customers, testimonials, etc. This is your proof of market concept, beyond the market research stuff in the business plan. To get there, remember, ask questions, research info, ask more questions, collect and prepare.

Finally, you will have to develop something to showcase and make your business look alive to the Judges. What will the business look like, how will the users interact with the app/software/web, how will the device function, if it’s restaurant, showcase the layout, menu, or whatever is interesting. The Judges all have something in their heads, don’t make the assumption you know what they think, show it to them! If you can build an app or prototype, that’s great, even with basic functionality, it’s a big step forward. The key is to create working app or web mock-up for example, which will look alive only on the most critical functions which solve the customer problem. Focus is better here.

Presentation

From experience, there weren’t many great presentations. There were potentially good ideas, but generally poor presentations. Even teams which had good ideas, had terrible presentations. The Judges end up deciding on a hunch more than on clarity of ideas. The clearer your vision and you business plan, the better your presentation will be. So, here’s what you need to do.

By Saturday evening/Sunday morning you should decide who will present. One presenter is better, and you need to decide on the one with the best presentation skills. It’s a short presentation, there’s no time to mix and match, or give people equal time. Also, more people presenting, means longer time to coordinate, and not enough time to adapt and improvise if you have to. Later, others can answer. Build the presentation like a speech first, then like a powerpoint. A speech is good story which can come alive, even without a single slide!  Focus on this: what is the problem and whose problem is it (user/customer), what is the solution you’re proposing, how does it benefit the user, show a demo or walk-through a mock-up (see point below), focus on the business plan and benefits, how you will start and grow, and who’s the team.

One of the most common questions everyone asked: what’s your go to market strategy and what do you need from us? The first question was asked because it wasn’t clear to the Judges how this business will get off the ground. You need to address this right-away, how you start, where you gain first users, what you hope to showcase with the business, and where you focus the marketing to retain and grow customers. The second seems obvious, but confounds many people. It’s easy to say a number, but more importantly, what’s the number for. Think, how many and what kind of people you need to develop and grow the business, what kind of contacts and experiences you need to reach new markets or talk to partners, then give a rough number and ask concretely. Judges appreciate concrete action plans, rather than super-precise numbers for potential investments.

Demo

Last year’s winning team had built an app, but forgot all about it, until after the presentation. When they showed it, it made all the difference. Sometimes, you won’t be so lucky. A demo needs to make your business alive and needs to be very short, less than 1 minute. Focus on a potential customer, don’t explain too much, make story such as this “hey I have this problem today, I have no date, I go to this app, log-in, then clikc-click, I pick a potential date interested for tonight, click-click on her favorite restaurants, what she likes, the click-click I book a table, and already reserve an Uber to drive us to our events, click-click, she gets a notice, I have calendar appts, Ubers and OpenTables are booked, my movie/museum tickets are in my inbox (Passbook for iphone), etc. The app is called DateTonite, and you can be a on a new date tonight with interested people. This app takes me from on-line to offline in seconds.”.

Don’t focus on features, don’t focus on you, don’t focus on your coding, or you design, or other crap. Just focus on the user, problem, and how it’s solved. Then go on with the presentation. The Demo is just a teaser, leave the Judges asking and wanting more. If it’s an app, working app is great. If it’s web, just do screen mock-ups, and show the steps. If it’s something else, show pictures, and how it works. The Demo sometimes can make all the difference for your team.

Business plan

There’s a lot of stuff to suggest for the business plan, but every Judge knows this is more fairytale than a Disney movie. Few points: potential markets are always overstated, so immediately focus on a segment you’re targeting. Define a segment and customer profiles (personas) as much as possible to not seem like you’re the next facebook or Apple or Microsoft. Definitely identify competitors and who is similar and who is not. This shows maturity and that you understand you’re not alone in this world. Once you show competitors, outline how different you are and why there’s still market for that. Definitely point out if there’s a pricing strategy involved, or this is something you still need to test and develop. Humility at this stage is much appreciated, when it’s accompanied by a good dose of drive and motivation, as opposed to completely unenlightened arrogance and naivety. Better to focus on how you get traction, which markets first, how product development will grow and which ideas need to be tested and validated.

Mentors and Questions

One common feedback from all Mentors and Judges was that we weren’t used enough! That’s right, we’re there for the teams. Many teams, even with a few minutes left, were utterly hesitant to ask questions, to check their slides, their business, ideas, development, get feedback, etc. Don’t stop asking questions. Test and try your Mentors to the end. You need help, we’re here for you, so fire away with the questions. The more questions you ask, the better decisions you’ll make, the more confidence you’ll have. Remember, telling is selling, and asking is buying. You are partly pitching when you’re asking questions. Ask anyone what they think about your ideas, your solutions/app/software, etc. The Mentors need to be just as exhausted you are.

There’s always one more thing

Enjoy and learn as much as possible.  For each point above, there’s a lot of stuff, but I hope the above is a general guideline to get everyone off ground and running sooner and faster. I hope many previous and new Mentors will sound off with additional feedback from last time. Also, here are a only few good links to check out:

http://blog.slidebean.com/blog/2015/2/20/8-startup-pitch-deck-must-haves

http://steveblank.com/tools-and-blogs-for-entrepreneurs/

http://happystartups.quora.com/10-awesome-tools-a-happy-startup-shouldn%E2%80%99t-live-without

 

Happy building!
Vele SamakSuccess story: The Offline Social Network

Меѓу успешните стартап приказни кои произлегоа после Стартап Викенд Скопје е и SociaLab кој на минатогодишниот настан ја претставија идејата The Offline Social Network.

Идеата за продуктот е да се создаде мобилна и веб платформа која што би помогнала обичните корисници на социјалните мрежи да поминат помалку време гледајќи во екраните од телефоните и компјутерите и да се социјализираат повеќе во вистинскиот свет без да се намали нивното присуство на социјалните мрежи. За нивната активност на апликацијата тие ке добиваат награди од типот на попусти и гратиси.

Од SociaLab деновиве зборувавме со основачот Волхан Салаи, кој го сподели своето досегашно искуство после Стартап Викенд.

The Offline Social Network_

Дали апликацијата што ја изработивте работи во моментов?

На Стартап Викенд Скопје имавме само мокап за iOS. Од тогаш имаме развивано Android апликација која што ке биде пуштена во бета во Македонија, се надеваме пред следниот стартап викенд на 8ми Мај.

Дали во меѓувреме најдовте инвеститор за апликацијата?

Ние всушност најдовме инвеститори две недели пред почетокот на стартап викенд. Но како што знаете можат на една рака да се избројат стартапите кои што имаат добиено инвестиција од Ангел инвеститори од странство така да беше многу тешко да се направи целиот процес на примање на инвестицијата и се одлагаше многу поради административни проблеми. Но можам да кажам дека сме скоро готови, преостанува уште многу малку, според планот за една недела ке имаме основана компанија со примена инвестиција. Инаку инвеститорите се од Норвешка и од Америка, не би сакале да објавиме колкава е количината на инвестицијата.

Што е она што го добивте на последниот #swskopje?

Ух.. што да кажам попрво. Добивме големо искуство, на пример прв пат во живот презентирав нешто пред публика поголема од 1 човек. Исто така запознав многу важни, успешни, паметни и страсни луѓе од малиот но ветувачки свет на стартапи во Македонија. Морам да се пофалам дека, баш на стартап викенд запознавме многу паметни и успешни ментори. Благодарение на еден од нив, денес имаме неофицијално партнерство со над 300 големи успешни компании во Америка меѓу кои што се, McDonald’s, Pepsi, Ford, P&G и многу други.

 Дали се гледаме пак на 8ми Мај?

Секако. Многу сум возбуден за следниот стартап викенд. Бидејќи сигурен сум дека овој пат ке биде подобар, поголем, позабавен, понапорен, поуспешен и сега преостанува вистинскиот предизвик да се победи. За 8ми Мај се спремаме, и ќе дојдеме спремни за победа 🙂 се надевам дека нема да биде лесно.

 Картите за Стартап Викенд Скопје се веќе во продаба. Повеќе информации за како да бидете и вие дел од настанот можете да пронајдете тука.
Success Story: Победникот Bubblr

Од Startup Weekend Skopje излегоа многу успешни приказни. Една од нив е и приказната на тимот Babblr чија апликација ја доби поддршката од судиите и беа победници на минатогодишниот #swskopje. Babblr app е локациска апликација која препорачува места за забава во вашата непосредна близина и имавме можност да видиме само демо верзија. Сега е преименувана во Cirql и тимот активно работи за да може апликацијата да ја видиме на маркет.

Bubblr_1

За тоа какво беше нивното искуство со учеството на #swskopje можете да прочитате од интервјуто што го направивме со дел од тимот.

Дали апликацијата што ја изработивте работи во моментов?

Сè уште работиме на апликацијата. За Android е скоро готова, а и на iOS се прават последните тестови. Се надеваме дека во брза иднина ќе имаме финална верзија на маркет.

Дали во меѓувреме најдовте инвеститор за апликацијата?

Бевме зафатени со креирање на самата апликација и нејзино подобрување. Сеуште се немаме активно вклучено во наоѓање на инвеститори.

Што е она што го добивте на последниот #swskopje?

Научивме да функционираме како 1 и многу сме горди поради тоа. Научивме заедно-внимателно да ги ислушаме понудените совети и решенија од менторите и заедно да ги анализираме и да ги адаптираме во нашите планови. Колку повеќе средби со менторите, толку повеќе подобрувања доживуваше тогашниот Babblr, сегашниот Cirql. Научивме и како да работиме непрекинато 48 часа, но тоа е друга, поспана приказна.

Дали се гледаме пак на 8ми Мај?

Зошто да не Секогаш сме спремни за нов предизвик и забава.

Доколку сакате да бидете дел од овогодишниот Startup Weekend Skopje, побрзајте early bird картите се веќе во продажба.
Разликата помеѓу претприемач и бизнисмен

Дали сте бизнисмен или претприемач? Дали некогаш сте се запрашале која е разликата помеѓу двете?

Бизнисмените и претприемачите имаат многу сличности, една од нив е тоа што тие нудат работа за невработените, даваат решенија на клиентите и помагаат во создавањето на економијата на одредена нација. Покрај ова, тие не доаѓаат со ист склоп на принципи и модели на размислување.

Следните 10 искази се главните разлики помеѓу бизнисмените и претприемачите:

Оригиналоста на идејата

Бизнисменот може да создаде бизнис од неоригинална идеја. Тој влегува во постоечки бизниси како што се франшизите или продажните салони. Одбира дел од пазарот којшто е полн со клиенти и профит, безразлика дали тоа било негова оригинална идеја или пак била позајмена од некој друг.

Претприемачот е изумител и е првиот создавач на својот производ. Тој инвестира време, енергија и пари на сопствената идеја. Тој не почнува бизнис од неоригинална идеја. Тоа е причината зошто претприемачот започнува со start-up, додека бизнисменот започнува со бизнис.

Намената на подвигот

Повеќето бизнисмени работат со бизнис за профит, живеачка, за достигнување на своите финансиски цели и за станување на сам свој шеф. Всушност, има некои бизниси коишто не се ориентирани кон профит, туку напротив кон својот најважен капитал, луѓето. Тие се повеќе засегнати со искуството на нивните вработени и задоволството на своите муштерии.

Претприемачите се повеќе засегнати кон менување на светот. Тие сакаат да ја следат својата пасија и да остварат врховна цел. Тие не се фокусираат на финансиски награди, туку кон она што тие можат да му го дадат на светот. Нивната цел за да бидат претприемници е едноставно на направат промена во овој свет.

На основа на преземени ризици

Бизнисмените преземаат калкулирани ризици. Тие не можат да си дозволат да изгубат пари и да страдаат од банкрот. Поради ова тие секогаш ја пресметуваат ситуацијата кога станува збор за бизнис.

Претприемачите се како падобранци, преземаат луди ризици. Тие често не се грижат дека ќе губат пари и време само за да ја следат својата пасија. Но бидејќи го прават тоа со љубов, радост и жар, тие често добиваат извонредни награди. Бидејќи претприемачите го прават она што го сакаат најмногу, тие го вложуваат најдоброто од себеси, притоа резултирајќи со повеќе успех.

Според тоа како ги третираат своите вработени

Сопственикот на еден бизнис е работодавец и менаџер. Тој ги најмува вработените за да помогнат неговиот бизнис да расте. Претприемачот е пријател и лидер. Тој наоѓа врсници и луѓе, коишто никогаш не ги третира како машини. Тој ги поканува да му помогнат да порасне.

Со тоа како ги третира муштериите

Еден бизнис сопственик вообичаено ги доживува своите муштерии како негов извор на приходи и купувачи на неговиот производ. За него, муштериите се животната сила на бизнисот.

Претприемачот ги гледа своите муштерии како негов извор за должност и исполнетост. За него, неговите муштерии се неговата сопствена животна сила.

Во тоа како ја доживува конкуренцијата

Бизнис сопственикот се обидува најдобро што може да ги победи своите конкуренти и да ја победи конкуренцијата. Тој исто така размислува и на соработка за да постигне одредени цели.

Претприемачот се обидува најдобро што може да го победи својот најлош конкурент… Себеси.

Во тоа како размислува за пари

Губењето на парите е една од најголемите грижи на бизнисменот. Повеќето сопственици на бизнис, се потпираат на добра економија да отпочнат, оперираат и достигнат успех во бизнисот, особено во продажбата, франшизите и финансиската индустрија.

Претприемачите не се грижат многу за парите, бидејќи секогаш можат да почнат од ништо. Некои претприемачи воопшто и не им е гајле за парите.

Во тоа како се справува со времето

Бизнисменот не сака да губи време. Тој секогаш си го проверува часовникот и не сака ниту малку работа да истече надвор од неговиот распоред. Тој е брз и секогаш на нога.

Претприемачот работи како уметник или пак научник во лабароторија. Неговиот произвот е неговото ремек-дело. Поради тоа тој може да биде спор и да си дозволи поголем период на време за да го заврши и усоврши својот производ.

Во тоа како го гледа светот

Бизнисменот секогаш го гледа светот како можност. Тој го гледа како можност да заработи за живот. Тој исто така гледа можност да им помогне на луѓето кои живеат во него.

Претприемачот наместо можност го гледа светот како должност.

Во тоа како го дефинира успехот

Бизнисменот го дефинира својот успех како успехот на неговиот бизнис и сите заинтересирани страни, коишто го вклучуваат него, неговите ко-сопственици, вработени, клиенти, инвеститори и дури неговата заедница.

Претприемачот не дефинира успех воошто. Тој само си ја врши својата должност и дозволува историјата да го дефинира успехот којшто го постигнал.

Оваа листа не е конечна и не би требало да се земе здраво за готово. На светот му требаат бизнисмените и претприемачите, а дури и тие си требаат помеѓу себе.

Вреди да се напомене исто така дека постојат и луѓе коишто се делумично бизнисмени, делумично претприемачи… Дали ова е успешен микс?

Ако сте спремни да станете иден македонски претприемач, дојдете на Стартап Викенд Скопје и започнете го вашиот стартап!

Original story by Zoran Spirkovski